خیلی‌‌ها با آمدن زمستان و دیدن برف و باران نسبت به آسیب‌های پوست در برابر تابش خورشید خیالشان راحت می‌شود و خورشید زمستانی را برای پوست خود خطرناک نمی‌بینند، اما اشتباه نکنید آفتاب تنها در تابستان و فصل گرما نیست که می‌تواند به پوست شما آسیب برساند. آفتاب‌سوختگی در زمستان هم وجود دارد و چه‌بسا آثار سوء آن بیش از تابستان هم باشد.
بسیاری از متخصصان پوست تاثیر سوء اشعه ماوراءبنفش در زمستان را خطرناک‌تر می‌دانند و بویژه نسبت به بازتابش نور خورشید در برف هشدار می‌دهند.

حفاظت از پوست در مقابل نور آفتاب، تنها مختص به یک فصل خاص نیست و در تمام سال باید به فکر محافظت از آن باشیم. این نکته را دکتر علی ابراهیمی، استادیار پوست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می‌گوید.

او معتقد است: به دلیل زاویه تابش در فصل زمستان و همچنین انعکاس نور پس از بارش برف و باران، آفتاب این فصل بیشتر به پوست صدمه می‌زند. توصیه این متخصص پوست، استفاده از ضدآفتاب است، چه در زمستان و چه در بقیه فصل‌های سال، بویژه برای افرادی که پوست خشک دارند یا ورزش‌های زمستانی می‌کنند یا مشغول هر فعالیت دیگری در مناطق کوهستانی هستند.

خشکی، خارش پوست، سوختگی ناشی از آفتاب و سرما همه به نوعی از مشکلات پوستی‌اند که افراد در فصل زمستان به نوعی با آن درگیر هستند، به همین دلیل پزشکان متخصص پوست تاکید دارند در فصل زمستان بیش از هر فصل دیگری مراقب پوست خود باشید.

دکتر نفیسه اسماعیلی رئیس بیمارستان رازی پوست تهران در این باره می‌گوید: پوست افراد در یک روز معمولی آفتابی در فصل زمستان مانند یک روز معمولی آفتابی فصل تابستان می‌تواند دچار آفتاب‌سوختگی شود بویژه اگر این امر همراه با انعکاس نور خورشید در برف همراه باشد.

انعکاس نور خورشید از روی برف بر پوست مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب در فصل تابستان در ساعات 11 تا 3 بعدازظهر خطرناک است، از این رو توصیه می‌شود افراد حتی‌الاامکان در روزهای برفی  آفتابی از خانه خارج نشده یا در صورت خروج حتما از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنند.

برف‌کوری چیست؟

اما به غیر از تاثیر آفتاب‌سوختگی زمستانی برپوست یکی دیگر از آسیب‌های اشعه ماوراءبنفش در زمستان بویژه در روزهای برفی، چشم است. یکی از بیماری‌ها و آسیب‌های چشمی برف‌کوری است.

چنانچه چشم در معرض تابش شدید اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرد مثل به هنگام راه رفتن در برف یا یخچال بدون محافظت کردن از چشم، آنگاه چشم به شکل موقت دچار سوختگی یا همان برف‌کوری شده که این حال گرچه موقتی ولی دردناک است و در این حالت سطح چشم شما یا همان قرنیه ملتهب شده است. اغلب مردم این خطر را تنها در روزهای آفتابی جدی می‌گیرند، اما احتمال بروز این حالت و سایر موارد در هوای ابری هم وجود دارد.

اولین علائم این ناراحتی به شکل سوزش چشم خود را نشان می‌دهد، اما تاثیر کامل آن حدود 8‌ساعت پس از سوختگی خود را به طور کامل نشان خواهد داد که در این مرحله چشم شما قرمز شده و حس می‌کنید که روی چشم شما اتو گذاشته‌اند، این حالت به مرور پس از حدود 36 ساعت از بین می‌رود.

برای سرعت بخشیدن به درمان و کاهش درد، روی چشم‌هایتان دستمالی سرد و خیس قرار دهید و اصطلاحا کمپرس کنید و همچنین می‌توانید برای کم شدن درد از داروهای خوراکی مسکن مثل بروفن استفاده نمایید. سعی کنید تا جای ممکن چشمتان را تا بهبودی بسته نگه دارید تا با برخورد مجدد نور ملتهب نشود. این آسیب هیچ عوارض بعدی نخواهد داشت و پس ار گذشت زمان بهبودی حاصل می‌شود.

دکتر هرمز شمس، دبیر انجمن چشم پزشکی ایران در این باره می‌گوید: میزان تشعشع نور یا همان تابش و بازتابش در مناطق کوهستانی و برفی چند برابر اشعه‌ای است که در شرایط غیربرفی بازتاب می‌‌شود بنابراین با نگاه کردن مستقیم به برف، بخصوص در آب و هوای آفتابی، اشعه ماوراءبنفش زیادی وارد چشم می‌‌شود که می‌تواند برای چشم زیانبار باشد، به طوری که اشعه ناشی از بازتابش برف می‌‌تواند باعث زخم قرنیه شود که به این پدیده برف‌کوری گفته می‌شود.

کراتیت سطحی یا همان زخم قرنیه، اغلب دو طرفه و دردناک است و انسان قادر به بازکردن چشم نیست. چشم‌ها قرمز می‌‌شود و اشک ریزش فراوان دارند. در برخی افراد نیز احتمال خشک شدن چشم و احساس وجود شن در آنها، کم شدن دید و مات بودن تصاویر، دردناکی حرکات چشم، حساسیت به نور و تورم در پلک به وجود می‌‌آید.

بهترین درمان برف‌کوری بستن چشم‌ها و استراحت برای 24 ساعت است. همچنین با تجویز پزشک می‌‌توان از قطره‌های ضدعفونی‌کننده مانند سولفاستامید استفاده کرد. فراموش نکنید که در چنین مواردی هرگز نباید از قطره‌های بی‌حس کننده مانند تتراکائین یا کورتیکوئید استفاده کنید.

استفاده از کمپرس سرد، استراحت در محیط تاریک، به طور مثال در چادر کوهنوردی و اجتناب از مالش چشم نیز در بهبود برف ‌کوری موثر است. البته اگر التهاب قرنیه در اثر عوامل دیگری مانند عفونت‌های میکروبی چشم باشد، درمان کاملا متفاوت است.

دکتر شمس برای رانندگان در مناطق برفی پیشنهاد می‌کند که از عینک‌های ضدآفتاب و ضداشعه ماوراءبنفش استفاده کنند. همچنین شیشه‌های خودرو بسته باشد تا این افراد دچار خشکی چشم در اثر باد و سرما نشوند. برای افراد دیگر به ویژه اسکی‌بازان و کوهنوردان نیز استفاده از عینک‌های ضدانعکاس نور و تیره رنگ توصیه می‌‌شود.

درباره استفاده از عینک برای مقابله با برف‌کوری به چند نکته باید توجه کرد. نخست این که شیشه‌های عینک باید دارای لایه ضداشعه فرابنفش باشد بنابراین تنها تیره بودن شیشه عینک نمی‌‌تواند شاخص درستی برای مناسب بودن عینک باشد زیرا عینک‌هایی که فقط دارای شیشه تیره هستند و از لایه محافظ بی‌‌بهره‌اند، موجب گشاد شدن مردمک چشم می‌شوند و در نتیجه میزان بیشتری از تابش را دریافت می‌‌کنند.

همچنین در انتخاب عینک، تنها به فرم ظاهر آن توجه نکنید، زیرا عینک مناسب باید تمام چشم را بپوشاند و در قسمت‌های کناره نیز پوشش داشته باشد. نکته دیگر این که عینک باید از لحاظ ضد اشعه بودن دارای استاندارد باشد و 99 تا 100‌درصد اشعه را جذب کند. برای تمیز کردن این نوع از عینک‌ها هم حتما از دستمال‌های مناسب استفاده کنید، زیرا دستمال‌های غیراستاندارد می‌‌تواند به لایه ضداشعه عینک آسیب برساند و خاصیت ضداشعه بودن عینک را کم کند.

دکتر حسن رزمجو، متخصص چشم، معتقد است استفاده از عینک دودی طبی در فصل زمستان دو خاصیت دارد؛ هم محافظ چشم در برابر نور زننده خورشید است و هم مانع ورود سرما به درون چشم می‌شود. بیشتر مردم فکر می‌کنند کاربری عینک دودی، محدود و مخصوص به فصل تابستان است، درصورتی که استفاده از آن در این فصل برای جلوگیری از تاثیر سوز سرما و به دنبال آن التهاب استخوان‌های دور چشم، توصیه می‌شود. بهترین رنگ زمینه برای عینک‌های دودی طبی از دید این متخصص چشم پزشکی، زمینه کرمی، قهوه‌ای و خاکستری است.

اگرچه زمستان با برف و سوز و سرما شناخته می‌شود اما اشعه ماوراءبنفش در این فصل برفی نیز کار خود را می‌کند و نباید آن را دست‌کم گرفت. آفتاب زمستانی را جدی بگیرید.

دسته ها : پزشکى سلامت
جمعه بیست و هفتم 10 1387
گروهی از پژوهشگران و دانشمندان بین‌المللی موفق به کشف یک سلاح جدید بالقوه برای مقابله با ایدز شده اند.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران اظهار داشتند که این اسلحه جدید برای مقابله با ایدز نوع خون است. پژوهشگران مرکز خدمات خون رسانی کانادا، بیمارستان اطفال بیمار و دانشگاه لوند در سوئد پس از مطالعات دقیق‌تر دریافته‌اند که انواع خاصی از خون نسبت به آلوده شدن با عفونت ایدز مستعدتر هستند در حالی که برخی دیگر از انواع خون در واقع در دفع ویروس این بیماری موثرتر عمل می‌کنند و بیشتر توان آن را دارند که عفونت ایدز را سرکوب کنند. یک نوع آنتی ژن محتوی کربوهیدرات موسوم به گروه خونی Pk که از سیستم‌های گروه بندی خونی شناخته شده ABO و RH مجزا است، در سطوح مختلف در سطح گلبولهای سفید و قرمز خونی تقریبا در تمام افراد وجود دارد.

نتایج تحقیقات این پژوهشگران نشان می‌دهد که سلولهایی در افراد بسیار نادر که مقادیر زیادی از این آنتی ژن گروه خونی را تولید می‌کنند، به میزان قابل ملاحظه‌ای حساسیت نسبت به عفونت ایدز را کاهش می‌دهند.

به گفته پژوهشگران؛ از هر یک میلیون نفر تنها یک نفر می‌تواند به میزان زیاد این نوع آنتی ژن را تولید کند. از سوی دیگر گروهی دیگر از افراد که آنها هم تعدادشان تقریبا بسیار کم است هیچ نوع آنتی ژن PK تولید نمی‌کنند که با توجه به این یافته‌ها، این افراد بیش از سایرین نسبت به ویروس ایدز آسیب پذیر هستند و در واقع بسیار بیشتر مستعد ابتلا به این عفونت می‌باشند.

در این گروه نیز تقریبا از هر یک میلیون نفر پنج نفر این شرایط را دارند.

پژوهشگران تاکید می‌کنند که این تحقیق نمی‌تواند بگوید که نوع خون شما نشان دهنده آن است که به ایدز مبتلا می‌شود اما می‌تواند به کسانی که در معرض این ویروس هستند کمک کند از وضعیت خونی خود برای مقابله با این بیماری مطلع شوند و این امر برای درمان بهتر بسیار موثرتر خواهد بود.

شرح این تحقیق در مجله «خون» منتشر شده است.

دسته ها : پزشکى سلامت
جمعه بیست و هفتم 10 1387
دکتر سعید صادقیان معاون پژوهشی مرکز قلب تهران با بیان این که سن بیماران قلبی عروقی ایرانی بسیار پایین‌تر از آمار جهانی است، گفت:‌ این رقم در زنان ایرانی 3 تا 4 برابر و در مردان ایرانی 5 تا 6 برابر پایین‌تر از آمار جهانی است.
معاون پژوهشی مرکز قلب تهران در گفتگو با ایسنا، با اشاره به یکی از طرح‌های پژوهشی مرکز قلب تهران گفت: در این طرح 2‌مساله موثر در کاهش سن بیماران قلبی عروقی ایرانی مورد ارزیابی قرار گرفت.

دکتر صادقیان ادامه داد: در این مطالعه سندرم متابولیک در زنان و مصرف تریاک در مردان به عنوان علل اصلی کاهش سن ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی مورد ارزیابی قرار گرفتند و نتایج بررسی این علل را به عنوان عوامل موثر تایید می‌کند.

وی با بیان این که بیش از 37 درصد مرگ و میرها در ایران ناشی از بیماری‌های قلبی  عروقی هستند، گفت: دیابت از دیگر مسائل مهم و شایع در ابتلا به بیماری‌های قلبی است که متاسفانه افراد جامعه به آن توجهی ندارند.

دکتر صادقیان با بیان این که هدف مرکز قلب، انجام پژوهش‌های کاربردی در راستای حل مشکلات موجود در زمینه بیماری‌های قلبی - عروقی است، گفت: راهکار پژوهشی مرکز بر  انجام پژوهش‌های کاربردی در جهت مشکلات موجود سیستم بهداشت و درمان کشور در زمینه بیماری‌های قلبی - عروقی متمرکز است.

وی افزود: در این جهت محققان مرکز قلب تهران امسال بیش از 36 مقاله کاربردی در زمینه علل زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی  عروقی، عوامل موثر در درمان و هزینه‌های درمانی ارائه کرده‌اند.

دسته ها : پزشکى سلامت
جمعه بیست و هفتم 10 1387
آیا به نقاشی‌ها و داستان‌های قدیمی توجه کرده‌اید؟ چه تفاوت‌هایی با نقاشی‌ها و داستان‌های امروزی دارند؟! با دقت در برخی از آنها متوجه می شوید که در گذشته چاقی، نشانه سلامت، رفاه، سواد و در یک کلام، قدر و منزلت بود. اما امروزه افزایش وزن و چاقی که با افزایش چربی همراه است، به عنوان یک عامل خطر عمده بیماری‌های مزمنی چون بیماری‌های قلبی عروقی، انواع سرطان‌ها و دیابت هستند.
اضافه وزن و چاقی، یک مشکل عمده تغذیه‌ای و بهداشت عمومی است که مشکلاتی را برای فرد چاق به وجود می‌آورد. در کوتاه مدت، آثار روانی موثرتر هستند. پذیرفته نشدن در گروه‌های ورزشی، مشکل در تهیه لباس، تردید درباره نگاه اطرافیان به خود و قضاوت‌طلبی شخصی و در یک کلام محدود شدن زندگی اجتماعی برای بسیاری افراد ناراحت‌کننده است.

تحقیقات چاقی را با سرطان روده بزرگ (کولون)، سرطان انتهای روده بزرگ (رکتوم) و پروستات در مردان و سرطان کیسه و مجاری صفرا، پستان و تخمدان، در زنان ربط می‌دهد.

مشکلات بارداری در زنان چاق بیشتر است؛ هر چند حتی خانم‌های بسیار چاق در طول بارداری باید حداقل 7 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند. از طرفی نقرس و استئوآرتریت هر دو با اضافه وزن همراه بوده و تشدید می‌شوند.
لایه‌های عایق چربی در هوای گرم ناراحتی‌هایی را به وجود می‌آورند و در کل چاقی بر طول عمر اثر منفی دارد و مذموم است.

علل متفاوتی برای چاقی متصور است که مهم‌ترین آن دریافت بیش از نیاز مواد غذایی است. همچنین طی بزرگسالی بتدریج میزان متابولیسم پایه و سوخت‌وساز کاهش می‌یابد به طوری‌که حتی افرادی که دریافت غذایی و سطح فعالیت خود را ثابت نگه می‌دارند، باز هم با اضافه وزن مواجه می‌شوند.

عادات غذایی غلط نیز موجبات افزایش وزن را فراهم می‌کند.فرضیه‌ای به نامsetpoint  وجود دارد که کنترل وزن را به گونه‌ای فیزیولوژیک تعریف می‌کند و معتقد است بدن، یک وزن برنامه‌ریزی شده بیولوژیکی دارد که بدون توجه به عوامل بیرونی وزن را مانند عوامل کنترل شده درونی دیگر مثل اسیدیته و حرارت حفظ می‌کند.

در مقابل بسیاری از افراد به طور دائم در حال اجرای رژیم کاهش وزن و سپس برگشت به رژیم عادی خود هستند. این افراد اصطلاحا به چرخش وزن یا اثر یو - یو (yo-yo effect) دچار می‌شوند! زیرا در طول زندگی چندین بار وزن کم کرده و سپس اضافه می‌کنند. اما نکته مهم این است که در هر بار، بدن با دشواری بیشتری وزن کم خواهد کرد.

یعنی چرخش وزن کفایت متابولیکی را طوری تغییر می‌دهد که به کاهش انرژی بیشتری برای کاستن از وزن در دفعات بعدی نیاز شود. چنین افت و خیز وزنی خطراتی را دربردارد زیرا برخی رژیم‌های غیرعلمی که کاهش وزن سریعی را در پی دارند مشکلاتی از ریزش مو و خشکی پوست تا سنگ کیسه صفرا و برخی سرطان‌ها را باعث می‌شوند که در خوشبینانه‌ترین حالت برگشت به وزن قبلی نیاز به رژیم‌های مشکل‌تر و کم‌کالری‌تری را برای کاهش حتی کمتر وزن طلب می‌کند.

بنابراین، بهتر است از ابتدا به شکل اصولی و با صبر و تحمل به کاهش وزن مبادرت ورزید و از اجرای رژیم‌های غیرعلمی و فانتزی بپرهیزید.
دسته ها : پزشکى سلامت
جمعه بیست و هفتم 10 1387
پژوهش محققان نشان می دهد پادتنهای بدن از راه آرایش دادن دوباره ژنها راه مقابله با مهاجمان بیگانه را در پیش گرفته و به حفظ سلامتی انسان کمک می کنند.

به گزارش مهر، محققان دریافته اند پادتنهای بدن با جهش های تکاملی به بازآرایی ژن ها می پردازند تا سامانه ایمنی بدن را در برابرعوامل میکربی آماده کنند و از این راه به حفظ بقای انسان کمک کنند.

دانشمندان معتقدند بدن انسان به هنگام رویارویی با عامل مهاجم بیگانه نظیر ویروس یا باکتری، بلافاصله شروع به یافتن راهی برای خنثی کردن آن به وسیله بافت سلولی یا دفاع غیرمستقیم پادتن ها می کند. این در حالی است که بیماریهایی مثل زکام، سرماخوردگی و آنفلوآنزا به سرعت در حال جهش و تغییر هستند.

به اعتقاد محققان بخشی از این فرآیند دفاعی مستلزم آرایش دادن ژنهایی است که پادتنها را برای ویروسها یا باکتری های به خصوصی رمزگذاری می کنند و تاکنون مشخص شده که دو نوع دستکاری ژنتیکی در این فرآیند دخالت دارد.

پژوهش دانشمندان دانشگاه واین دیترویت نشان می دهد که چگونه ژنهای متعدد می توانند همزمان تغییر شکل پیدا کرده و خیز تکاملی لازم برای دفع کردن آلودگی را ایجاد کنند.

دانشمندان معتقدند همسو با روند گرم شدن سیاره زمین، بیماریهای مسری و عفونی می تواند به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدات برای بقای انسان به حساب آیند.

دسته ها : پزشکى سلامت
جمعه بیست و هفتم 10 1387

پژوهشگران توصیه میکنند که برای افزایش طول عمر خود مقادیر کافی ویتامین"د"مصرف کنید چرا که کاهش این ویتامین در بدن خطر مرگ ومیر را افزایش میدهد. اگر می خواهید بیشتر عمر کنید مطمئن شوید که به اندازه کافی در برابر نور خورشید قرار می گیرید که در نتیجه آن مقدار کافی ویتامین"د"در بدن تولید میشود. همچنین  این ویتامین از بدن در برابر ابتلا به سرطان و بیماری های عروق سرخرگی و همچنین سل محافظت می کند.

پژوهشگران دریافته اند که ویتامین"د" موسوم به "ویتامین آفتاب" در جذب کلسیوم و تسهیل رشد استخوان ها کمک می کند که این تا ثیرات به نوبه خود نقش مثبتی در کاهش مرگ ومیر دارند. این ویتامین در عین حال در شیر وماهی های چرب یافت میشود اما بسیاری از مردم به اندازه کافی آن را دریافت نمی کنند. .به گفته پزشکان  هم اکنون شواهد علمی فزاینده ای به دست آمده که نشان میدهد با کمبود ویتامین "د" در بدن خطر بروز بسیاری از بیماری ها از جمله انواع سرطان ها و نیز دیابت و بیماری های قلبی افزایش پیدا می کند.

در اوایل ماه جاری نتایج یک پژوهش نشان داد که مصرف ویتامین "د" به اندازه کافی خطر بروز حمله قلبی را کاهش می دهد.

برای تامین مقدار مورد نیاز این ویتامین برای بدن   15دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور روزانه توصیه می شود.

دسته ها : پزشکى سلامت
دوشنبه بیست و سوم 10 1387

بسیاری از والدین فکر می کنند که استامینوفن مسکن بی خطری است که می توان آن را برای تسکین درد کودکان به جای مسکن هایی مانند آسپرین به کار برد.آسپرین در کودکان و نوجوانان (افراد زیر 18سال) ممنوعیت مصرف دارد چرا که مصرف آسپرین در موارد نادری در کودکان و نوجوانان باعث عارضه نادر اما مرگباری به نام ((سندرم رای))می شود. استامینوفن به اشکال مختلف قرص شربت و قطره در بسیاری از دارو های مسکن و تب بر که با نام های مختلف فروخته می شوند و اغلب بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند وجود دارد.

 

اما استامینوفن آنقدرها هم که ما فکر می کنیم بی خطر نیست.استامینوفن با مصرف بیش از حد مجاز می تواند باعث آسیب به کبد شود و حتی به نارسایی آن بینجامد. بنابراین باید هنگام مصرف استامینوفن مقدار مجاز آن را دقیقا رعایت کرد و این امر بخصوص در مورد کودکان اهمیت بیشتری دارد چرا که آنها به اثرات وخیم استامینوفن حساسیت بیشتری دارند.

در مصرف استامینوفن این نکته ها را رعایت کنید:

·   هیچگاه دوز مصرفی را دو برابر نکنید.

    حواستان جمع باشد که سایر افرادی که مراقبت کودک را بر عهده دارند قبلا همین دارو را به او نداده باشند.

·    داروها را در زمانهای توصیه شده به کودک بدهید.

·    اگر یک وعده دارو را فراموش کردید وعده بعدی را دو برابر نکنید.

     همیشه همه داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

دسته ها : پزشکى سلامت
دوشنبه بیست و سوم 10 1387
 برخی مواد غذایی معمول ومتداول ممکن است حمله های حاد وناگهانی آسم را به خصوص در کودکان تحریک کنند. این مواد غذایی شامل تخم مرغ وماهی و مغزهای گیاهی وشیر گاو و شکلات وفلفل ودانه های غلات هستند.

 

        دانشمندان انگلیسی در بیمارستان هامر اسمیت لندن نیز کشف کرده اند حتی کولاها ممکن است در برخی اشخاص جوان علایم آسم را تشدید وتحریک کند.یک حمله آسمی که در اثر حساسیت به نوعی غذا ایجاد میشود ممکن است حتی ظرف یک دقیقه یا یک ساعت بعد از خوردن آن غذا ظاهر شود ولی برخی از عکس العمل ها ی آسمی یک روز یا بیشتر طول میکشد تا ظاهر شود.

 

        نمک یکی از مواردی است که بخصوص در مردان حمله های آسمی را تشدید میکندبنابر این محدود کردن نمک یا حذف آن باعث کاهش حمله های آسمی به طرز چشمگیری خواهد شد.

 

       از سوی دیگر مواد غذایی دیگری وجود دارند که موجب کاهش حملات آسمی می گردند از ان دسته میتوان به سبزیها و میوه ها اشاره کرد که موثرترین اثر را در بهبود آسم نشان داده اند. و این به علت وجود درصد بالایی ویتامین c در میوه ها وسبزیهاست.که با رادیکال های آزاد مقابله کرده وبه بهبود حملات  کمک میکند.

دسته ها : پزشکى سلامت
دوشنبه بیست و سوم 10 1387

این روزها شیوع سرطان بر اثر گسترش زندگی ماشینی به حدی زیاد شده است که متاسفانه در برخی از خانواده هایک یا حتی چند نفر به این بیماری دچار میشوند. امروزه پزشکان بر این عقیده اند که یکی از راههای مقابله با سرطان بازگشت به زندگی غیر ماشینی واستفاده هر چه بیشتر از میوه وسبزیجات است.

 

البته در این بین مصرف برخی خوراکی ها هم تاثیر فوق العادهای در افزایش قدرت بدن در مقابله با سرطان دارد.بنا بر گفته متخصصان مصرف غلات در پیشگیری از سرطان موثر است. غلات فیبر زیادی دارند و عملکرد روده را تسهیل میکنند.

 

 توصیه دیگر پزشکان مصرف غذاهای تند است. بسیاری بر این عقیده اندکه مصرف غذاهای تند در کشورهایی نظیر هند یکی از دلایل کمتر دچار شدن مردم این کشور ها به سرطان است. خاصیت ضد سرطانی فیبر هم که از سالها پیش به اثبات رسیده است و مصرف سیر به هر روش ممکن توصیه میشود .علاوه بر این خوردن شکلات تلخ یا سیاه هم سرعت رشد سلول های سرطانی را کمتر میکند.شکلات سیاه حاوی مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدانت است واین ماده دشمن اصلی سرطان به شمار میرود.

دسته ها : پزشکى سلامت
دوشنبه بیست و سوم 10 1387

ورزش شما را شاد جوان و سالم نگه می دارد. همیشه توصیه اکید پزشکان بر این است که افراد یک برنامه  ورزش هفتگی منظم داشته باشندو از آن پیروی کنند.اما برای خیلی ها احساس گرسنگی پس از ورزش یک کابوس است که نمی دانند چگونه با آن دست و پنجه نرم کنند تا کالری هایی  را که به زحمت سوزانده اند به سادگی باز نگردانند.

 

به گفته متخصصان یکی از اشتباهات رایج در بین مردم این است که با معده خالی اقدام به ورزش کردن می کنند. برای مثال اگر صبح ها ورزش می کنند خوردن صبحانه را به پس از ورزش موکول می کنند. این در حالی است که خالی بودن معده در هنگام ورزش موجب کاهش قند خون و افزایش احساس گرسنگی می شود و به همین دلیل حجم غذایی که فرد می خورد نسبت به مواقع عادی افزایش پیدا می کند.

البته باید گفت که نباید با معده خیلی پر هم ورزش کرد. برای مثال بهترین راه برای ورزش صبحگاهی خوردن یک صبحانه سبک و آغاز ورزش است و پس از آن هم میتوان باقیمانده صبحانه را به صورت میان وعده غذایی مصرف کرد. علاوه بر این می توان مدتی پس از ورزش از میوه های پر انرژی و سیر کننده نظیر موز استفاده کرد. همچنین تحقیقات نشان می دهد آن دسته از افرادی که آب بیشتری می نوشند روزانه 200 کالری کمتر می خورند. از سوی دیگر نوشیدن آب سرد نیز به افزایش متابولیسم بدن و سوختن کالری ها کمک میکند.

دسته ها : پزشکى سلامت
دوشنبه بیست و سوم 10 1387

وای هوا چه قدر سرد شده اگر گفتید توی این سرما چی می چسبد؟

هوم م م به به شلغم!

شلغم سبزی پر خاصیتی است که زمستانها بیشتر طرفدار پیدا می کند. میدانی چرا؟ چون یکی از داروهای ضد سرما خوردگی است مثلا برای درمان تنگی نفس عطسه سرفه و گلو درد خیلی مفید است. این سبزی دارویی پر از ویتامین های آ ب و ث است بدن ما به این ویتامینها خیلی خیلی نیاز دارد. حالا که هوا سرد شده اگر هفته ای چند بار شلغم بخوری هم در مقابل سرما خودت را بیمه می کنی و هم اینکه برای رشد استخوانهای بدنت و محکم شدن آنها خیلی مفید است.

یک شلغم خوب بایدپوستی شفاف سفت و سنگین داشته باشد اگر پوست شلغم شل باشد و زیاد هم سنگین نباشد بهتر است شلغم دیگری برای خوردن انتخاب کنی نوش جان!

دسته ها : پزشکى سلامت
دوشنبه بیست و سوم 10 1387

شاید خیلی ها آرزو دارند پیر نشوند خیلی ها آرزو دارند موقع پیری به بیماریهایی که باعث اذیت و مزاحمت برای دیگران می شود مبتلا نشوند. اما به قول معروف این شتری است که در خانه همه می خوابد. با این وجود محققان برای کشف روشهایی که بتواند مانع پیر شدن سلولها شود تلاش خستگی ناپذیری را آغاز کرده اند.

پژوهشگران ژاپنی وابسته به دانشگاه (توهوکو) موفق به کشف پروتیینی شده اند که می تواند نقش مفیدی در پیشگیری از پیر شدن سلولها داشته باشد.

روزنامه (ماینیچی) در این زمینه گزارش داد :آنها در آزمایش های خود به این دستاورد رسیده اند که اگر پروتیینی که از سوی ژن (p53) بازدارنده سرطان ساخته می شود با پروتیین دیگری به نام (bach1) ترکیب شود از پیر شدن سلول جلوگیری می شود. به گزارش ایرنا به نقل از ماینیچی پژوهشگران ژاپنی میگویند (هنوز تا رسیدن به استفاده عملی از این دستاورد زمان زیادی باقی است. اما این امیدواری وجود دارد که در آینده با بهره گیری از این دستاورد بتوان دارویی برای  پیشگیری از سرطان و پیری تولید کرد.) به گفته پژوهشگران (p53) دارای دو عملکرد است که یکی از آنها کمک به پیر کردن سلول و دیگری پیشگیری از رشد سلول سرطان است.

دسته ها : پزشکى سلامت
دوشنبه بیست و سوم 10 1387

برس زدن مو یکی از معمولی ترین و ابتدایی ترین کارهایی است که توسط افراد انجام می شود اما تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که ممکن است انتخاب نا مناسب برسی که به کار می برید موجب ایجاد مو خوره ریزش مو و مشکلات دیگر شود؟

 

این در حالی است که بیشتر ما موهایمان را بسیار با عجله و سریع شانه می کنیم اما واقعیت این است که برس زدن آرام و روزمره برای موها بسیارسودمند است. این کارموجب میشود روغن های طبیعی موجود برسطح موها گسترش یابند و مو را تغذیه کنند ضمن آنکه موها پس از آن درخشش خاصی می یابند .

 

همچنین برس زدن باعث تحریک جریانات بر سطح پوست سر شده و انواع آلودگی و سلولهای مرده را می زداید. برای داشتن موهایی سالم از برسی مناسب استفاده کنید. امروزه انواع برس از چوبی و پلاستیکی گرفته تا گرد و تخت در بازار موجود است. به عنوان مثال برای صاف کردن مو از یک برس گرد و قطور برای مجعد کردن و حالت دادن از برس گرد نازک و از برس تخت برای صاف و یکدست کردن سطح مو استفاده کنید.توجه داشته باشید که وقتی مو خیس است شکننده تر میشود.بنابر این از خشک کردن خشن مو با حوله و شانه زدن وبرس کشیدن سفت وسخت در هنگام خیس بودن موها باید خودداری شود.اگر موهایتان را شستید صبر کنید تا 80 درصد از آن خشک شود و بعد برس بکشید.

 

 بهتر است برس زدن 2بار در روز (صبح وشب)وهر بار دست کم یک دقیقه انجام شود. برای از هم جدا کردن موها ابتدا شانه را روی نقاطی که گره های احتمالی وجود دارد بگذارید وگره ها را باز کنید. موها را نکشید و به تدریج دسته هایی از مویتان را شانه کنید.

 

بهترین راه برس زدن موها این است که سر به طرف پایین باشد واین عمل از جهت های مختلفی انجام شود. از سوی دیگر رعایت نکات بهداشتی نیز در نگهداری برس ها اهمیت دارند. همیشه پس از شانه کردن موهای باقیمانده را از برس خارج کنید. همچنین هر هفته برس خود را با محلول آب ولرم و جوش شیرین شست و شو دهید.

دسته ها : پزشکى سلامت
دوشنبه بیست و سوم 10 1387

سرطان ریه یکی لز شایع ترین سرطانها در سراسر جهان است و بیش از 80درصد مبتلایان به این بیماری در فاصله پنج سال از تشخیص بیماری جان خود را از دست می دهند. سرطان ریه دارای پنج حالت مختلف است که از هر پنج مورد آنها یکی سرطان ریه از نوع یاخته های کوچک(شایع ترین نوع سرطان ریه)است.

علایم هشدار دهنده سرطان ریه افزایش یا شدت سرفه در افراد سیگاری سرفه همراه با خلط خونی تنگی نفس در اثر فعالیت خس خس حاد سینه درد مبهم یا مشخص در قفسه سینه خش شدن صدا کاهش وزن بیاشتهایی تورم در ناحیه گردن و صورت و ضعف و خستگی مفرط است. این سرطان در مراحل ابتدایی هیچ نشانه ای ندارد و بیماران اغلب زمانی به پزشک مراجعه می کنند که بیماری در مراحل پیشرفته قرار دارد که همین امر باعث افزایش آمار مرگ ومیر در میان مبتلایان به سرطان ریه شده است.

اعتیاد به دخانیات آلاینده های موجود در هوا استنشاق دود سیگار توسط افراد غیر سیگاری عوامل ژنتیک و عوامل ایمنولوژیک مهمترین دلایل بروز سرطان در شخص هستند به اضافه اینکه سن بالای 60 سال به صورت بالقوه عامل مهمی در مبتلا شدن فرد به سرطان ریه است.

تشخیص این بیماری با عکسبرداری اشعه x از ریه ها آزمایش خلط سی تی اسکن پرتو نگاری با استفاده از تشدید میدان مغناطیسی و نمونه برداری های مختلف امکان پذیر است.

سرطان ریه معمولا به دلیل غنی بودن سیستم خون رسانی و لنفاوی ریه می تواند به راحتی به اندامهای دیگر سرایت کند.

فعالیت های پیشگیرانه این بیماری دوری از آلاینده ها عدم استعمال دخانیات و بررسی خانه از نظر عدم وجود گاز رادون است. با این حال روشهای درمانی آن بسته به مراحل پیشرفت بیماری و وضعیت عمومی آن بع ترتیب جراحیشیمی درمانی رادیو تراپی درمان فتو دینامیک درمان بیولوژیکی و سوزاندن ضایعه بدخیم است.

دسته ها : پزشکى سلامت
دوشنبه بیست و سوم 10 1387

استرس

استرس و افسردگی از فاکتورهای خطرناک به وجود آورنده بیماری های قلبی هستند. یوخن یوردان پروفسور در رشته پزشکی-روانشناسی پایه گذار نخستین کلینیک پسیوکاریولوژی در اروپا در این مورد چنین می گوید:فشارهای عصبی هیجانات عصبانیت و بحث های خانوادگی وشغلی باعث واکنش بدن می شود.هنگام استرس هورمون های آدر نالین و نورآدرنالین و کورتیزولترشح می شود و در اثر تداوم استرس و ترشح این هورمونها قلب ریتم طبیعی خود را از دست داده امکان سکته قلبی وجود دارد.

پیشگیری

بسیاری از مردم استرس و فشارهای عصبی را جدی نمی گیرند معمولا هنگامی خواستار کمک هستند که دچار سکته قلبی یا مغزی شده اند. دوستانه و شریک زندگی یا دکتر می توانند پیشگیری کننده این جریان باشند  و با درمان زودرس می توان به نتیجه رسید. این اشخاص باید بیشتر با دوستان خود در تماس باشند و یک سرگرمی برای خود انتخاب کنند.

حرکات بدنی

حدود نیمی از مردم آلمان کمتر از یک ساعت در هفته ورزش می کنند. اشخاص تنبل نسبت به کسانی که فعالیت بدنی کافی دارند دو برابر بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی و دستگاه گردش خون هستند

 پیشگیری

توسط فعالیت های بدنی ضربان قلب و فشار خون کاهش می یابد و دستگاه تنفس بهتر کار می کند همچنین درصد فعالیت های بدنی در کارهای روزانه باید افزایش یابد به طور مثال با دو چرخه به سر کار رفتن به جای استفاده از ماشین و ورزش های مقاوم کننده مثل پیاده روی و دوچرخه سواری کمک خواهند کرد در مجموع 2000کیلو کالری در هفته در اثر ورزش از بین برود.  

وزن

در وزن های بالا هورمونهایی ترشح میشوند که فشار خون را افزایش میدهد رگهای بدن را تنگ می کند به طوری که خون سریعتر جریان پیدا کند.کسانی که چاق هستند نه تنها در معرض آرتریو اسکلروزبلکه مستعد بیماری هایی مثل دیابت و فشار خون بالا هستند.

پیشگیری

پایین آوردن وزن حتی به مقدار کم امکان بروز بیماری های قلب و عروق را کاهش می دهد. رژیم غذایی باید با فعالیت های بدنب همراه باشد بنابراین ورزش و حرکات بدنی را نباید از یاد برد.

تغذیه

خوردن غذاهای چرب و مصرف نکردن میوه و سبزی به قلب و دستگاه خون آسیب می رساند.

پیشگیری

نظر متخصصان تغذیه در مورد تغذیه مقوی و مناسب مختلف است. در مجموع نباید بیشتر از نیاز های بدن کالری مصرف شود در تغذیه روزانه باید به حد کافی میوه و سبزی مواد سبوس دار ماهی روغن زیتون و گردو خورده شود.

دسته ها : پزشکى سلامت
دوشنبه بیست و سوم 10 1387
X