ماموتها از جمله جذاب ترین گونه های منقرض شده ای هستند که تنها 13 هزار سال با بشر امروزی فاصله داشته اند. از این رو کشف هرگونه مدرکی درخصوص چگونگی انقراض نسل آنها برای دانشمندان جذاب خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ماموتها و گونه مهمی از آنها یعنی ماموتهای پشمالو که به ماموتهای توندرا نیز شهرت دارند در مناطق آمریکایی شمالی و اوراسیای شمالی ساکن بوده اند و درخصوص انقراض نسل آنها صحبتها و نظریه های گوناگونی وجود دارد.

نکته جالب توجه درخصوص ماموتها این است که گونه کوچکی از آنها که به ماموتهای کوتوله شهرت دارند تا سال 1700 پیش از میلاد مسیح و در جزیره "رانگل" واقع در مناطق سردسیر شمالی زندگی می کرده است.

اکنون در راستای نظریه هایی که تا پیش از این درباره چگونگی انقراض نسل این جانوارن عظیم الجثه ارائه شده است، دانشمندان درباره از بین رفتن ماموتها بر اثر برخوردهای فضایی به داده های جدیدی دست یافته اند که می تواند بیش از گذشته به افزایش سطح درک دانشمندان و دیرینه شناسان در این خصوص منجر شود.

نظریه بحث برانگیزی که هم اکنون درخصوص انقراض نسل ماموتها مطرح است حاکی از این است که یک سری برخوردهای فضایی با زمین، زمینه ساز نابودی کامل این جانوران در منطقه آمریکای شمالی شده است.

دانشمندانی که به بررسی این موضوع می پردازند اخیرا از کشف نانو الماسها و سایر مواد خارجی عجیبی خبر داده اند که می توانند نشان روشنی بر از بین رفتن ماموتهای آمریکای شمالی به واسطه برخوردهای فضایی باشند.

دانشمندان بر این باورند عمر این برخوردهای فضایی با آغاز سرد شدن اوضاع جوی در طول مدت زمان طولانی همراه بوده است و زمان آن نیز به 13  هزار سال پیش باز می گردد.

بررسیهای قبلی دانشمندان گویای این حقیقت علمی بوده است که بسیاری ازحیوانات غول پیکر در همین دوران نابود شده اند.

آنچه که دانشمندان در خصوص کشف نانو الماسها به آن دست یافته اند حاکی از آن است که احتمالا ستاره بزرگی منفجر شده و نتیجه آن چیزی جز یخبندان ناگهانی هزار ساله نبوده است. به دنبال این شرایط سخت اقلیمی ماموت های ساکن در آمریکای شمالی نابود شده اند.

به نظر می رسد تأیید نابودی ماموتها به واسطه برخوردهای فضایی اکنون جذابیت بیشتری پیدا کرده باشد چون پیش از این دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که دایناسورها نیز در 65 میلیون سال پیش و به دلیل همین برخوردهای فضایی منقرض شدند.

یافته‌های اخیر دیرینه‌شناسان در مورد ماموت‌های چند هزار ساله نشان داده است آخرین بازماندگان این نسل از جانوران در سرزمین‌های آمریکای شمالی می‌زیسته‌اند.

دسته ها : علمی
جمعه بیست و هفتم 10 1387
دانشمند‌ان بیمارستان دانشگاه کلورادو در آمریکا موفق به ابداع «چشم بیونیک» شده‌اند که توان بصری افراد مبتلا به آسیبهای چشمی را بهبود می‌بخشد و به آنها کمک می‌کند که بهتر بتوانند ببینند.

به گزارش ایسنا، محققان می‌گویند: این روزها همزمان با افزایش جمعیت جهان تعداد افرادی که دچار نقص مشکلات مهم و جدی بینایی به دلیل آسیبهای شبکیه هستند، به ویژه‌ در کشورهای پیشرفته و مخصوصا به دلیل شیوع بیماری دیابت، رو به افزایش است. از این رو، جست‌وجو برای کشف یک راه حل فنی برای رفع این مشکل، دانشمند‌ان و پژوهشگران را متوجه دانش ابداع «چشم بیونیک» کرده است.

ابزاری که تاکنون با این هدف تولید شده‌اند، معمولا شامل نصب یک تراشه سیلیسی در داخل چشم هستند که به لحاظ الکتریکی اعصاب شبکیه را در واکنش به نور تحریک می‌کند.

در این روش نتایج امید بخشی به دست آمد، اما این شیوه ناتوایی‌هایی نیز داشته است که مهمترین آنها پس زدن تراشه‌های پیوندی بوده است.

به علاوه این روش قدیمی‌تر اغلب جلوی نور را مسدود می‌کند که در این وضعیت بخشهای سالم شبکیه از کار می‌افتد و ممکن است ، حتی به این بافت آسیب وارد شود.

با توجه به این نقاط ضعف در روشهای قبلی، هم اکنون دکتر جفری اولسن از دانشگاه کلورادو به روش نوینی دست یافته است که کاملا متفاوت با نمونه‌های قبلی است. در این روش جدید، نور به حدی تقویت می‌شود که با استفاده از چشمی که سلولهای حساس به نور آن هنوز کار می‌کند می‌تواند به شبکیه برسد.

سپس نیمه رسانه‌های کوانتومی در مقیاس نانو که در شبکیه کاشته می‌شود، می‌تواند این نور تقویت شده را دریافت کند که به این ترتیب تصویر دریافت شده در شبکیه بسیار روشن‌تر و شفاف‌تر دیده می‌شود.

آزمایشات انجام شده روی موشهای آزمایشگاهی تاکنون نتایج امیدبخشی داشته است.

دسته ها : علمی
جمعه بیست و هفتم 10 1387
خورشید به کمک موتورسواران آمد!
ساخت کلاه ایمنی خورشیدی
 مخترع جوان ایرانی با ساخت کلاه ایمنی مجهز به سیستم سرمایشی و گرمایشی با استفاده از انرژی خورشیدی موتورسیکلت سوارانی را که به بهانه گرمای کلاه ایمنی از کاربرد این وسیله ایمنی شانه خالی می‌کنند، با چالشی جدی مواجه کرد!

سروین شاهانی مقدم، مبتکر این کلاه ایمنی که امیدوار است با این اختراع موتورسیکلت سواران بیشتری راضی به استفاده از کلاه ایمنی شوند درباره اختراع خود به ایسنا گفت: گرمای شدید تابستان از عللی است که برخی موتورسیکلت‌سواران را ناگزیر از برداشتن کلاه ایمنی هنگام راندن موتورسیکلت می‌کند که این امر بیش از هر چیز امنیت و سلامت موتور سوار را به خطر می‌اندازد و قوانین راهنمایی و رانندگی هم آن را منع کرده است. این مساله مرا به ساخت کلاه ایمنی مجهز به سیستم سرمایشی و گرمایشی خورشیدی ترغیب کرد.

وی گفت: کلاه ایمنی ابداعی با سرمای مطبوعی که در فصل تابستان تولید می‌کند موتورسواران را به استفاده از کلاه ایمنی ترغیب می کند و از طرف دیگر در فصل زمستان هم که جریان باد شدید ناشی از راندن موتورسیکلت، سرمای محیط را تشدید می کند این سیستم، گرمای مطلوبی را در فضای کلاه ایجاد می‌کند.

شاهانی مقدم در ادامه درباره نحوه عملکرد سیستم گفت: در این سیستم برای ایجاد گرما و سرما از اثر پلتایر و قوانین حاکم بر آن استفاده شده است بدین ترتیب که با اتصال دو فلز غیر هم نام به بدین ترتیب که با اتصال دو فلز غیر هم نام - به صورت ترموکوپل - که به فلزات سرد و گرم مشهورند، سازه‌ای تشکیل می‌شود که با اعمال انرژی الکتریکی به آن الکترون‌های فلز سرد از مدارهای خود خارج شده و به سوی مدارهای الکتریکی فلز گرم جهش می‌کنند، در نتیجه سطحی که در آن الکترون کمتری وجود دارد، سرد شده و سطحی که در آن الکترون بیشتری وجود دارد، گرم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کلاه ایمنی خورشیدی علاوه بر موتورسیکلت سواران در مواردی مثل کارگران معادن و همچنین به عنوان کلاه آفتابگیر هم قابل استفاده است.

دسته ها : علمی
جمعه بیست و هفتم 10 1387
محققان دانشگاه اکلاهوما در حال ابداع شیوه ای هستند که به واسطه آن می توان توده های زیستی را به بنزین پاک و سازگار با محیط زیست تبدیل کرد.

این محققان در تلاش برای یافتن بهترین شیوه استفاده از کاتالیزورها و واکنش دهنده های شیمیایی برای تبدیل توده های زیستی به سوختی جدید هستند که از میزان وابستگی بشر به سوختهای نا مناسب خواهد کاست.

به گفته محققان بهترین سوخت، ماده ای است که با دقتی بالا خصوصیات بنزین، گازوئیل و سوختهای جت را تکرار کند تا سازندگان اتومبیل برای تطبیق یافتن با سوختهای جدید نیازی به تغییر در ساختار اتومبیلها نداشته باشند زیرا در صورتی که سوختهای جدید دارای این خصوصیت نباشند هزینه و زمان تطبیق اتومبیلها با این نوع از سوختها افزایش خواهد یافت.

با استفاده از اصول مهندسی مولکولی، محققان در حال تعیین بهترین مولکولهای سوختی که می توان از مواد زیستی به دست آورد بوده تا با کمک کاتالیزورهای مناسب سوخت مناسب و پاک را به دست آورند.

یکی از این شیوه ها تبدیل مواد جامد زیستی به مایع تحت حرارت و فشار بالا است که مولکولهای بزرگ را به مولکولهای کوچکتر تبدیل خواهد کرد و سپس با استفاده از کاتالیزورها و جدا کننده های مناسب سوختی جدید و پاک به وجود خواهد آمد.

بر اساس گزارش زی نیوز، با افزایش تدریجی قیمت نفت و افزایش اهمیت آن به منظور کنترل انتشار گازهای گلخانه ای، سوختهای جایگزینی مشابه چنین سوختهای زیستی می توانند به عنوان گزینه ای مناسب در سطحی وسیع مورد استفاده قرار گیرند.

دسته ها : علمی
جمعه بیست و هفتم 10 1387
پژوهشگران یک شرکت ایرانی با تغییر در ماده اولیه سیمان و به کارگیری فن‌آوری نانو موفق به تولید بتن فوق سبک سازه‌یی مقاوم شدند.

به گزارش ایسنا ، بهمن حاجی سامی ــ مدیر عامل شرکت تولید کننده بتن فوق سبک سازه‌ ای ــ با بیان این که بتن فوق سبک سازه‌ای وزنی حدود نصف بتن معمولی دارد، گفت: با توجه به این عامل، مقاومت این بتن هم رده بتن معمولی و حتی از آن نیز بالاتر است.

وی اضافه کرد: در این بتن با استفاده از فن‌آوری نانو تغییراتی در ترکیب سیمان و بتن اعمال شده به این ترتیب که با تغییر روند واکنش‌ها ضعف سنگدانه‌های سبک که باعث می‌شود مقاومت به شدت افت کند، از بین می‌رود.

حاجی سامی با اشاره به مزیت استفاده از این نوع بتن نسبت به بتن‌های معمولی اظهار کرد: در شرایطی عادی وقتی که بتن را سبک می‌کنید، مقاومتش را از دست می‌دهد، در واقع وزن مخصوص آن از حدی مشخص کمتر می‌شود و به نوعی مقاومت سازه‌ای ندارد، به همین دلیل بتن‌های که قبلا ساخته می‌شدند به عنوان جدا کننده،‌دیوارهای حائل و ... استفاده می‌شد، اما کاری که انجام شده آن است که با وجود این که بتن سبک شده و از مرز وزن 8/1 گذشته اما مقاومت آن حفظ شده است.

وی توضیح داد: مزیت این کار آن است که وقتی بتوانید بتنی را بسازید که مقاومت سازه‌ای نیز داشته باشد در واقع بار مرده سازه را کاهش داده اید.

مدیر عامل شرکت تولید کننده بتن فوق سبک سازه‌ای خاطر نشان کرد: منظور از بار مرده وزنی است که خود سازه دارد و این سازه می‌تواند خانه، پل ، تونل و سد و... باشد و زمانی که بار مرده را کاهش می‌دهید در واقع وزن آن کم می‌شود و باعث می‌شود که در طراحی، ابعاد مقاطعی آن کوچکتر شود و به تبع آن میزان بتن‌ریزی و سیمان مصرفی کم می‌شود و همچنین به دنبال آن وقتی وزن سازه کاهش پیدا می‌کند، آرماتور کمتری مصرف شده یعنی حجم آهن آلات مصرفی کم می‌شود و با توجه به این مساله فضای مقاومتی بیشتری به دست می‌آورید و تاثیر زیادی در حجم بتنی که مصرف می‌شود و همین طور حجم سیمان می‌گذارد.

به گفته وی، در حال حاضر دنیا به سمتی پیش می‌رود که حجم ساخت و سازها و استفاده از بتن به شدت زیاد می‌شود یعنی اصلی ترین عاملی که در عمران هر کشور ایفای نقش می‌کند، بتن است که در واقع ترکیبی استراتژیک به شمار می‌رود و هر اندازه که قدرت و دانش را در زمینه بتن افزایش دهیم، با استفاده بهینه می‌توانیم صرفه‌جویی نیز داشته باشیم.

حاجی سامی تصریح کرد: در حال حاضر عمر مفید بتن در دنیا 50 ــ60 سال است ، در صورتی که در کشور ما زیر 20 سال است و این مساله از جداول کنار خیابان گرفته تا سازه‌های عظیمی که ساخته می‌شوند را شامل می‌شود.

مدیر عامل شرکت تولید کننده بتن فوق سبک سازه ای خاطرنشان کرد: استفاده از این نوع بتن هنوز در کشور کاربردی نشده و در دنیا هم هنوز بتن‌های تولیدی با این شیوه خیلی کم استفاده می‌شود، اما توجیه فنی و اقتصادی دارد و دولت نیز باید بر روی این مساله متمرکز شود. حرکت به سمت استفاده از این نوع بتن‌ها مساله‌ای است که از اساتید دانشگاه تا دست‌اندرکاران صنعت بتن که در این مورد دانش کافی دارند همه بر آن متفق القولند، ولی در عمل مشکل وجود دارد و بازار هنوز خود را با شرایط روز وفق نداده است.

دسته ها : علمی
جمعه بیست و هفتم 10 1387
به توصیه کارشناسان تغذیه و بهداشت؛ تخم‌مرغ را برای نگهداری در یخچال نباید شست؛ چرا که با این عمل باکتری‌ها وارد تخم‌مرغ می‌شوند.
به گزارش معاونت دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصصان اعلام کردند که شستن تخم مرغ قبل از انتقال به یخچال راه ورود باکتری‌ها را از طریق منافذ روی پوسته آنها ایجاد می‌کند.

همچنین برای نگهداری تخم‌مرغ در یخچال بهتر است قسمت پهن‌تر تخم مرغ را بالا گذاشته و قسمت سر آن را به سمت پایین قرار دهید.

لازم به ذکر است، تخم‌مرغ خام تا یک ماه و تخم مرغ آب پز تا یک هفته در یخچال قابل نگهداری است.

به توصیه کارشناسان؛ تخم‌مرغ پخته و غذاهای دارای تخم‌مرغ بیشتر از 2 ساعت نباید بیرون از یخچال نگهداری شوند. همچنین غذاهای تخم‌مرغ دار باید حداکثر طی 3‌روز مصرف شوند.
دسته ها : علمی
جمعه بیست و هفتم 10 1387
تنها چند روز از عید قربان گذشته بود که خبری مبنی بر مرگ چهار نفر در استان فارس بر اثر ابتلا به تب کشنده کنگو در رسانه‌ها منتشر شد. به دنبال درج این خبر، رئیس اداره بیماری‌های مشترک بین انسان و دام تایید کرد که از این چهار مبتلا، یک نفر از آنان کشته شده است.

همچنین گفته شد افراد مبتلا و همچنین فرد فوت‌شده با دام ذبح‌شده و احشای آن ارتباط مستقیم داشته‌اند. با آن‌که همان زمان رئیس مرکز بیماری‌های واگیر هشدار داد که در سراسر کشور احتمال وجود این بیماری در دام‌ها و انتقال آن به انسان وجود دارد، ولی این پیش‌آگاهی چندان جدی گرفته نشد که حاصل آن ابتلای 108 نفر در ایران به این بیماری از ابتدای سال است که 31 نفرشان نیز تاکنون جان باخته‌اند. البته طبق آمار وزارت بهداشت، هر ساله در کشور بین 50 تا 100 نفر به بیماری تب کنگو مبتلا می‌شوند و بیشتر مبتلایان نیز به استان سیستان و بلوچستان تعلق دارند؛ ولی ما با مروری بر روند شیوع این بیماری در کشور می‌خواهیم با ایجاد آگاهی‌های لازم در دامداران و کسانی که با احشام سر و کار دارند، از افزایش آمار تلفات این بیماری کشنده که علت اصلی انتقال آن تماس با ترشحات یا خون حیوان آلوده است، جلوگیری کنیم.

بنا به اظهارنظر پزشکان و متخصصان، بیماری‌های واگیر میان انسان و حیوان، تب کریمه کنگو، بیماری حاد تب‌دار و خونریزی‌دهنده‌ای است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود. دوره کمون یا نهفتگی بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو به طور متوسط 4 روز و حداکثر 13 روز است و معمولا تا 4 روز علائم غیرخونریزی مانند تب، سردرد، احساس سرما، خستگی و درد عضلانی، پرخونی صورت، استفراغ و ادرار خونی است.

کریمه کنگو، از کجا تا کجا

برای اولین بار در سال‌های دهه 40 میلادی تب هموراژیک کریمه در منطقه کریمه غربی اتحاد جماهیر شوروی سابق توسط یک گرروه کاری تشخیص داده شد. با توجه به مطالعات تجربی که در دهه 50 صورت گرفت ویروس تب کنگو جدا شد و در سال 1970 مشخص گردید که سویه‌های ویروسی که از آسیای مرکزی، بلغارستان و قسمت‌های اروپایی اتحاد سابق جماهیر شوروی جدا شده بود، از نظر سرولوژیکی کاملا شبیه هم و از این نظر غیرقابل تفکیک بودند و به همین علت آن را تب هموراژیک کریمه کنگو نامیدند. سویه‌های ویروس از خون افراد مبتلا و کنه‌ها جدا شد.

بعدها مشخص شد بیماری مشابهی برای سال‌های متمادی در نواحی مرزی دریای سیاه و دریای خزر اتحاد جماهیر شوروی سابق و نیز در شرق و غرب آفریقا مشاهده شد. سال 1975 میلادی نیز براساس شواهد سرولوژیکی که در انسان، گوسفند، بز و دام‌های اهلی کوچک انجام داده بودند فعالیت سرولوژیکی ویروس عامل این تب برای نخستین بار در ایران تایید شد. در سال 1998 میلادی این بیماری در کشورهای پاکستان و افغانستان گزارش و تایید شد که در پاکستان باعث مرگ دو نفر و در افغانستان باعث مرگ 19 نفر شد. در ایران طی سال‌های 1378 و سال 1379 در استان‌های چهارمحال بختیاری، ارومیه، لرستان و سیستان و بلوچستان مواردی متاسفانه منجر به مرگ شد. بعلاوه وزارت بهداشت مواردی را که دارای علائم بالینی از جمله تب توام با کاهش بیش از حد معمول پلاکت‌ها باشند را اعلام کرده است که به عنوان موارد مشکوک گزارش شدند.

کنه‌هایی که ویروس منتقل می‌کنند

ویروس تب هموراژیک کریمه  کنگو (CCHF) با اندازه 90100 نانومتر توسط کنه‌های ایکسودیده و آرگاسیده می‌تواند به انسان منتقل و باعث بیماری شدید شود. از نظر توزیع جغرافیایی در آسیای میانه، خاورمیانه و آفریقا این بیماری یافت می‌شود، به‌طوری که در 3 منطقه از 7 منطقه حیاتی کره زمین این بیماری وجود دارد. دست‌کم 31 گونه از 9 جنس کنه‌های ایکسودیده و آرگاسیده به‌عنوان حاملین ویروس (CCHF) شناخته شده‌اند و بیش از 20 گونه از مهره‌داران مختلف نیز به‌طور طبیعی با ویروس آلوده شده‌اند. این بیماری در انسان، بیماری اغلب حاد و بسیار کشنده است. عواملی که انتقال ویروس را از دام به انسان تحت تاثیر قرار می‌دهند، تراکم و فراوانی کنه‌ها و فراوانی مهره‌دارانی است که به عنوان میزبان کنه‌ها و نگهدارنده بالقوه ویروس هستند. اعتقاد بر این است که همه‌گیری یا بروز اپیدمی‌ در مراحلی که فصل فراوانی کنه‌های بالغ باشد، صورت می‌گیرد. میزبان‌های مهره‌دار برای اغلب کنه‌های ایکسودیده، پستانداران کوچک و پرندگان برای مراحل لاروی و پستانداران بزرگ اهلی، میزبان کنه‌های بالغ هیالوما هستند.

جالب است بدانید در گوسفند و گاو این بیماری به مدت یک هفته ایجاد تب می‌کند و در این مدت حالت ویرمی‌ وجود دارد. این تب ‌گذرا است و ایجاد مرگ‌ومیر در دام نمی‌کند. غیر از تب، علائم بالینی خاص دیگری نزد دام وجود ندارد، در مدت زمانی که در دام ویرمی‌ وجود دارد ویروس، عامل بیماری به‌طور مستقیم  یا به‌طور غیرمستقیم از طریق کنه‌های ایکسودیده و آرگاسیده به انسان منتقل می‌شود و ایجاد بیماری می‌کند.

تبی خونریزی‌دهنده

اصولا در انسان دوره کمون تب کنگو بستگی به روش آلودگی دارد، به‌طوری که حداقل 3 روز و حداکثر 9 روز طول می‌کشد و معمولا با علائم آنفلوآنزا، سردرد شدید، درد در ناحیه پشت و استفراغ تظاهر می‌کند. بیماران معمولا از درد مفاصل و دردهای عضلانی رنج می‌برند. اسهال از علائم بالینی بیماری است. در بعضی موارد با سرفه، فارانژیت و درد در ناحیه شکمی ‌و در روزهای دوم و چهارم بیماری نیز در بعضی از بیماران با علائم خونریزی همراه است. در خیلی از موارد نیز خارج شدن مقدار زیادی خون از رگ‌ها در دست و پا باعث گسترش نواحی خون‌مردگی می‌شود. خون‌ریزی از لثه‌ها، بینی و در دستگاه ادراری ‌ تناسلی به‌طور معمول دیده می‌شود که در مواردی منجر به مرگ می‌شود. از دیگر علائم این بیماری زردی، نارسایی کلیوی، درگیری سیستم عصبی مرکزی، سخت شدن گردن، عدم هوشیاری و افزایش حساسیت است. گفتنی است در انسان درصد مرگ‌ومیر حاصل از این تب، حدود 30 درصد است.

تماس با ترشحات بدن یا خون

همان‌گونه که گفتیم عامل این بیماری خونریزی‌دهنده، ویروسی است که از طریق نیش کنه به حیوانات منتقل می‌شود. از طریق نیش کنه ممکن است انسان هم مبتلا شود. تماس با ترشحات بدن یا خون حیوان آلوده یا ذبح حیوان آلوده نیز باعث انتقال این بیماری می‌شود. خوردن گوشت حیوانات بندرت منجر به انتقال این بیماری می‌شود، مگر این که گوشت حیوان آلوده نپخته باشد.
مبارزه با کنه‌های ناقل که از نظر تعداد، زیاد و بسیار پراکنده هستند در قالب یک استراتژی منحصر به‌فرد و در چارچوب فعالیت‌های دامپزشکی از مهم‌ترین عوامل موثر در کنترل و پیشگیری از بیماری است

علت اصلی انتقال این بیماری تماس با ترشحات یا خون حیوان آلوده است. گاو، گوسفند و بز از جمله حیواناتی هستند که به این بیماری مبتلا می‌شوند و آن را انتقال می‌دهند. به بیان دیگر، در صورتی که فردی در تماس با حیوان آلوده به ویروس این بیماری نکات بهداشتی را از جمله پوشیدن دستکش رعایت نکند، ممکن است بر اثر تماس با خون، ترشحات بدنی یا احشای حیوان آلوده به این بیماری مبتلا شود. علاوه بر آن این بیماری ممکن است بر اثر تماس انسان با انسان از طریق ترشحات بدن و خون منتقل ‌شود.

کنترل ممکن است

مبارزه با کنه‌های ناقل که از نظر تعداد زیاد و بسیار پراکنده هستند در قالب یک استراتژی منحصر به‌فرد و در چارچوب فعالیت‌های دامپزشکی از مهم‌ترین عوامل موثر در کنترل و پیشگیری از بیماری است، بعلاوه در مناطقی که بیماری به صورت اندمیک وجود دارد، افرادی که با دام در تماس هستند باید با پوشیدن لباس مناسب و شستشوی لباس‌ها با مواد کنه‌کش از گزش کنه در امان باشند و از تماس با ترشحات و خون آلوده نیز باید خودداری کنند. افرادی که در بیمارستان یا کلینیک‌های خصوصی با بیماران در تماس هستند نیز باید رعایت مسائل قرنطینه‌ای را بسیار جدی بگیرند و در نمونه‌گیری خون و دیگر بافت‌هایی که برای تشخیص جمع‌آوری می‌شوند باید دقت لازم را برای جلوگیری از ابتلا به عمل آورند. برای از میان بردن تمامی ‌خطرات احتمالی باید نسبت به ضد عفونی محل و از میان بردن ضایعات و لاشه‌ها اقدام مناسب به عمل آید، بعلاوه با توجه به اطلاعات به دست آمده مبنی بر بروز بیماری در بعضی استان‌های مرزی کشور، پیشنهاد می‌شود برای کنترل و به حداقل رساندن خطر پراکندگی ویروس بیماری، نسبت به سمپاشی منظم اماکن دامی، ‌استحمام دام‌های منطقه با استفاده از حمام‌های ضد کنه و سموم مناسب و اطلاع‌رسانی درست به دامداران توسط بخش خصوصی و دولتی اقدام شود.

مقاومت ویروس در برابر حرارت کم است و در دمای 56 درجه سانتی‌گراد به مدت 30 دقیقه از میان می‌رود، بنابراین پختن گوشت یا پاستوریزه کردن شیر باعث از بین رفتن ویروس می‌شود. فراموش نکنید صابون و مایعات یا مواد شستشودهنده با این‌که ویروس را از بین نمی‌برند، ولی تا حدی ویروس را غیرفعال می‌کنند.

تشخیص و درمان بیماری

به خاطر نوع بیماری و شیوه انتقال عامل بیماری، تشخیص موارد مشکوک بیماری در آزمایشگاه‌های خیلی مجهز و کاملا دارای امنیت حیاتی امکان‌پذیر است. با استفاده از روش‌های مختلف در چند روز اول بیماری با استفاده از تشخیص ویروس در خون یا نمونه‌های بافتی، تشخیص بیماری امکان‌ دارد. شکل خوراکی و تزریقی داروی ضد ویروسی ریباویرین در درمان بیماری تب کنگو موثر است. در درمان بیماران غیر از مصرف داروی ریباویرین که برای درمان تب‌های هموراژیک با سندرم کلیوی مؤثر است می‌توان از تزریق خون، یا مایعات جایگزین آن به منظور کنترل حجم خون و تزریق ویتامین‌ها و... استفاده کرد. متاسفانه تاکنون واکسنی که دارای کارایی لازم و در عین حال بی‌خطر برای انسان باشد برای مقابله با این بیماری تولید نشده است.

ضرورت اطلا‌ع‌رسانی

آنچه به منظور ارائه آموزش و آگاهی عمومی ‌می‌توانستیم بگوییم، گفتیم ولی آنچه در جلوگیری و کنترل یک معضل بهداشتی که می‌تواند به نوعی بیماری اپیدمی‌ کشنده تبدیل شود، موثر است نظارت و کنترل واحدهای دامی‌ کشور بر پایه موازین استاندارد بهداشتی و همچنین خاموش نماندن مسوولان در برابر رسانه‌ها در بازتاب این نوع خطرات و ایجاد آگاهی در ارتباط با چگونگی مواجهه و کنترل با آنهاست. این سکوت در بسیاری موارد نه به معنای جلوگیری از ایجاد تشویش در مردم که به مفهوم سرپوش گذاشتن بر مشکلی نه‌چندان بزرگ است که می‌تواند در لباس ناآگاهی به معضلی بزرگ‌تر بدل شود.

پونه شیرازی

دسته ها : علمی
جمعه بیست و هفتم 10 1387
کارشناسان تغذیه 7 نوع آبمیوه شفابخش را نام برده اند که تاثیر زیادی بر سلامت انسان دارد.

این آب میوه ها به شرح زیر است :

1- آب انار :

 مملو از آنتی اکسیدان است و مانع بسته شدن عروق قلبی و بروز سرطان پروستات می شود، . آب انار مملو از ویتامین A,C,E  و فولیک اسید است.

 2- آب پرتقال :

 محافظ سیستم ایمنی بدن است و مانع کم خونی می شود.و  بهترین منبع ویتامین C  و سرشار از فولیک اسید است.

محققان به خانمهای باردار توصیه می کنند نوشیدن آب پرتقال را فراموش نکنند. خوردن آب پرتقال با غذا جذب آهن را آسان تر و  نوشیدن یک لیوان آب پرتقال در روز همچنین از بروز آرتروز جلوگیری می کند.

3- آب گریپ فروت :

 حافظ سیستم ایمنی بدن و سرشار از ویتامین C  است.سرشار از بتاکاروتن است و این خاصیت باعث محافظت پوست از اشعه های مضر می شود.

4- آب سیب :

 پرانرژی و محافظ عضله قلب است.

5- آب آناناس :

 برای هضم غذا مفید است. به هضم پروتئین های سنگین کمک میکند.حاوی قند و بسیار پر انرژی است. هر 100 میلی لیتر آب آناناس ، حاوی 11 میلی گرم ویتامین C  است.

6- آب گوجه فرنگی :

 برای سلامت مردان و لاغر شدن مفید است. هر 250 میلی لیتر آب گوجه فرنگی ، 50 کالری ارزش غذایی دارد و باعث تقویت مویرگ ها می شود.

7-آب زغال اخته :

 ار التهاب مثانه جلوگیری می کند و باکتری های مضر موجود در مثانه را از بین می برد. همچنین باعث کاهش خطر عفونت های ادراری میشود.آب زغال اخته مملو از ویتامین C  است.

محققان توصیه می کنند  آبمیوه را با غذا و یا پس از غذا میل  کنید. اسید میوه به مینای دندان آسیب میرساند ، بنابراین بلافاصله پس از نوشیدن آبمیوه مسواک بزنید.حداقل نیم ساعت پس از نوشیدن آبمیوه ها مسواک بزنید با مینای دندانتان آسیب نبیند.

واحدمرکزی خبر

دسته ها : علمی
جمعه بیست و هفتم 10 1387
مهران باقری، دانش‌آموخته دکتری فیزیک دانشگاه شهید بهشتی و مجری طرح، هدف اصلی انجام این پژوهش را خلق سیستم گاز بوزونی شبه‌یک بعدی از اکسیتون‌های غیر مستقیم در نانولوله‌های نیمه‌رسانای AlAs/GaAs و بررسی خواص تک ذره‌یی و بس ذره‌یی و همچنین رفتار همدوسی این گاز اکسیتونی عنوان کرد و گفت: پس از اولین مشاهدات آزمایشگاهی چگالیده‌های بوز- انیشتن اتم‌های گازهای قلیایی در سال 1995، تلاش برای درک رفتار سیالات کوانتمی بوزونی تبهگن و همدوس هم در فیزیک اتمی و هم فیزیک ماده چگال با استقبال بسیاری روبرو شده است. این استقبال چشمگیر به‌علت فراهم کردن بستر تجربی مناسب برای آزمایش ایده‌های تئوری همدوسی بس‌ذره‌یی و همچنین مفاهیم فیزیکی جدید در این سامانه‌ها و نیز کاربردهای متنوع آنها از جمله کاربرد در ساختن بیت‌های کوانتمی است.

وی در تشریح نحوه انجام محاسبه‌ها گفت: ابتدا هامیلتونین تک اکسیتون را برای نانولوله دوجداره نیمه‌رسانا نوشته و به روش عددی قطری کرده و طیف انرژی آنرا حساب کردیم. سپس هامیلتونین بس‌اکسیتونی را در رژیم دما و چگالی اکسیتونی پائین نوشته و با محاسبه پراکندگی اکسیتون- اکسیتون در حالت پایه نشان دادیم که تابع پتانسیل اکسیتون- اکسیتون دافعی است؛ سپس، با نگاشت مدل ارائه شده به گاز بوزونی یک بعدی دقیقا حل‌پذیر و محاسبه طول پراکندگی نشان دادیم که گاز مدل ما در رژیم برهمکنش بسیار قوی قرار دارد و فرآیند فرمیونی شدن اکسیتون‌ها به‌عنوان بوزون‌های ترکیبی رخ می‌دهد. اکسیتون‌ها در این مدل به فاز چگالش کامل و یا شبه‌چگالش وارد نمی‌شوند.

این پژوهش راه را برای مطالعه سایر خواص بس‌ذره‌ای گاز بوزونی شبه‌یک‌بعدی همچون ابرشارگی و ابررسانایی در سیستم‌های نانومتری حالت جامد فراهم کرده است.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فن‌آوری‌نانو، جزئیات این کار تحقیقاتی که در قالب رساله دکتری مهران باقری دانش‌آموخته دکتری فیزیک دانشگاه شهید بهشتی و با راهنمایی دکتر فرشاد ابراهیمی -عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه شهید بهشتی - انجام شده، در مجله PHYSICAL REVIEW B (جلد 78، صفحه 045312، سال 2008) منتشر شده است.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

به نقل از سرویس خبری دانشجویان ایران

دسته ها : علمی
پنج شنبه بیست و ششم 10 1387
 دیوفانت از ریاضی دانان یونان باستان بوده که بویژه روی مساله های مربوط به عدد صحیح کار میکرده است.پس از در گذشت دیوفانت شاگردانش نوشته زیر را بر روی سنگ گور او حک کردند:
﴿﴿ اینجا ارامگاه دیوفانتوس است.او عمری طولانی داشت یک ششم سالهای عمرش را در کودکی گذراند , پس از ان یک دوازدهم سالهای عمرش را در جوانی سپری کرد , انگاه پس از انکه یک هفتم از سالهای عمرش هم گذشت ازدواج کرد. پنج سال پس از انکه ازدواج کرد, همسرش برای او یک پسر اورد.سرنوشت چنین بود که این پسر پیش از او درگذرد در حالی که تعداد سالهای عمرش نصف تعداد سالهایی بود که پدرش زندگی کرد.﴾﴾دیوفانتوس چند سال عمر کرد و مرگ او چند سال پس از در گذشت پسرش روی داد؟

-> جواب:هر گاه طول عمر دیوفانت ۱ فرض شود تعدا سالهای که پیش از ازدواج گذرانده یک ششم بعلاوه ۱ دوازرهم بعلاوه یک هفتم سال میشود و وقتی عدد صحیح است که فرض برابر با مضربی از کوچکترین مضرب مشترک عددهای 6,12 و 7 یعنی مضربی از 84 باشد.اما از مضربهای صحیح 84 تنها خود 84 پذیرفتنی است.بنابراین:دیوفانت 84سال و پسرش 42 سال عمر کرده است و با محاسبه کسرهایی از عمرش که یاد شده اند به دست خواهد امد که پسرش وقتی زاده شده که او 38 سال داشته و 4 = (42+38) - 84 سال پس از مرگ پسرش در گذشته است.
دسته ها : علمی
پنج شنبه بیست و ششم 10 1387
 

روزی آقای خطیری نژاد یکی از دوستان قدیمی اش که چندین سال از او بی خبر بود را به طور تصادفی در خیابان می بیند و پس از تعارفات معمول،او را به منزلش دعوت می کند.در راه، دوست از او می پرسد که آیا ازدواج کرده است وفرزندی دارد ؟
او پاسخ می گوید: " بله سه دختر دارم" . دوست می پرسد:" چند سال دارند؟" او می گوید که ضرب سن آن ها برابر 72 وجمع سن آن ها برابر شماره ی پلاک منزلم است . دوست در راه یک سری محاسبات انجام می دهد و وقتی به منزل می رسند،با دیدن پلاک به او می گوید که باید یک فرض دیگر در اختیارم بگذاری . او می گوید:"دختر بزرگم خوب پیانو می نوازد" و دوست بلافاصله جواب را می گوید .
اما چه طور؟

 


حل : همان طور که می دانیم مقسوم علیه های عدد 72 عبارتند از :

1،2،3،4،6،8،9،12،18،24،36،72

پس سن دختران را باید دربین این اعداد جستجو کرد. حال تمام امکانات را بررسی می کنیم.
سن دختران باید یکی از این سری اعداد باشد: {توجه کنیدکه ضرب اعداد هر سری برابر 72 است .}


2،2،18(ز        1،1،72(الف
2،3،12(ح         1،2،36 (ب
2،4،9(ط        1،3،24 (ج
2،6،6 (ی         1،4،18 (د
3،3،8 (ک         1،6،12 (ه
3،4،6 (ل            1،8،9 (و


به عنوان مثال ج) به ما می گوید که دختران 1،3،24 ساله اند.
حال مجموع اعداد هر سری را محاسبه می کنیم :


22=18+2+ 2 (ز       74=72+1+1 (الف

17=12+3+2 (ح      39=36+2+ 1 ( ب

15=9+4+2 (ط       28= 24+ 3 +1(ج

14=6+6+2 (ی        23=18+4+ 1 (د

14=8+3+3 (ک         19=12+6+1( ه

13=6+4+3 ( ل           18=9+8+1 (و

 پس شماره ی پلاک منزل برابر یکی از این مجموع هاست . دربین این سری ها، فقط دو سری مجموع یکسان دارند که مشخص شده اند و مجموع بقیه متفاوت است.بنابراین شماره ی پلاک منزل برابر 14است. چرا که اگر عددی غیر از 14بود ، دوست دیگر نیازی به فرض اضافی نداشت. مثلاً اگر 23 بود بلافاصله می گفت دختران 18،4،1 ساله اند .و لذا یکی از دو سری ( ی ) یا ( ک ) جواب معماست . سری ( ی ) به ما می گوید که دختران به این شرح هستند : دو دختر دو قلوی 6ساله و دختر دیگر 2ساله و سری ( ک ) به ما می گوید که دختران به این شرح هستند : دختر بزرگ 8 ساله و دو دختر دیگر دو قلوی3 ساله اند . چون درصورت معما عبارت " دختر بزرگ " به کار رفته است ، پس سری (ک ) جواب معماست. یعنی دختران آقای خطیری نژاد 8،3،3 ساله اند.

دسته ها : علمی
پنج شنبه بیست و ششم 10 1387
 

سه صیاد جوان در کنار دریا با هم آشنا شدند . آن ها قرار گذاشتند تا عصر هرچه ماهی صید کردند ، در سبد کهنه ای که در کنار دریا قرارداشت ،‌بیندازندو هنگام عصر آن ها را به طور مساوی بین هم تقسیم کنند .آن ها بعد از این تصمیم گیری از هم جدا شدند‌ و در ناحیه های مختلف، دور از چشم یکدیگر ، به صید پرداختند . هر کس هر وقت یک ماهی صید می کرد ،‌فوری به طرف سبد می رفت ‌وپس از انداختن ماهی در آ‌ن ،‌به محل کار خود بر می گشت .عصر که یکی از آن ها می خواست زودتر به شهر بازگردد ، به طرف سبد رفت وماهی ها را شمرد . چون تعداد آن ها بر 3بخش پذیر نبود ، یکی را به دریا انداخت ویک سوم ماهی ها را برداشت و راه افتاد . بعد از مدتی دومین صیاد نیز سرسبد آمد . اوهم عجله داشت که به شهر برگردد ،‌ماهی ها را شمرد ، چون برسه قابل قسمت نبود ، یکی را به دریا انداخت و یک سوم بقیه ی ماهی ها را از آن خود ساخت . البته او اطلاع نداشت  که قبل از او یکی از صیادان نیز چنین کرده است ! سرانجام سومین ماهی گیر هم به سبد مراجعه کرد و ماهی ها راشمرد . چون بر سه بخش پذیر نبود ، یکی را به آب انداخت و یک سوم بقیه را با خود برداشت ،‌بی آن که از دو جریان قبلی باخبر باشد . مسلما" بقیه ی ماهی ها نیز در سبدماندند و فاسد شدند . آیا می توانید کم ترین شمار اولیه ی ماهی ها (‌ کوچک ترین عددمثبت )‌ را بیابید ؟

جواب:

کم ترین شمارماهی هارا درابتدای تقسیم x می گیریم . اولی 1-x را بر 3قسمت کرده ‌وسهم خود,y را برداشته است .بنابراین در سبد به تعداد2y ماهی مانده است . دومی نیز یک ماهی به دریا انداخته  وبقیه را سه قسمت کرده ویک سوم آن ها،z را با خود برده است .و بالاخره سومی نیز از2z ماهی باقی مانده در سبد، یکی را به دریا انداخته است ویک سوم مابقی ، t تا ماهی برداشته است .

 


 

 

 

ملاحظه می کنیم کهt حتما" فرد است وکوچک ترین عدد فرد برابر 1 می باشد ،‌اماقابل قبول نیست ‌،زیرا در آ‌ن صورتz زوج و لذا 1-2y زوج خواهد بود که ناممکن است .t را 3 می گیریم ،‌در این صورتz برابر 5 می شود وy مساوی 8 می گردد ‌واز آن جا : 25 = xخواهد بود . واین کوچک ترین جواب مثبت ممکن است .

منبع :

 

کتاب سرگرمی های ریاضی برای همه
ترجمه ی کاظم فائقی
دسته ها : علمی
پنج شنبه بیست و ششم 10 1387
 

معما:آیا می توانید فقط با 5 چوب کبریت یک مکعب کامل بسازید به طوری که هیچ کدام از آن ها را نه خم کرده و نه بشکنید؟

 

جواب:در این جا منظور از مکعب کامل عددی است که برابر توان سوم عددی طبیعی است نه شکل هندسی مکعب!!!

همان طور که می دانیم رومی ها عدد 8 که مکعب کامل است را با نماد VIII نشان می دادند،حال اگر چوب کبریت ها را به صورت زیر قرار دهیم معما حل خواهد شد.Innocent

دسته ها : علمی
پنج شنبه بیست و ششم 10 1387

در 9 پاکت دربسته روی هم 255 واحد پول داریم . نحوه ی توزیع پول در پاکت ها به صورت زیر است :


پاکت اول: 1 واحد         پاکت پنجم: 16 واحد 
پاکت دوم: 2 واحد       پاکت ششم: 32 واحد 
پاکت سوم: 4 واحد       پاکت هفتم: 64 واحد 
پاکت چهارم: 8 واحد    پاکت هشتم: 128واحد


مساله این است که اگر کسی از شما 1، 2، 3 ... یا 255 واحد بخواهد آیا شما می‌توانید به راحتی و بدون باز کردن پاکت‌ها، پول مورد درخواست او را بپردازید؟
جالب این جاست که پاسخ مثبت است ، در ابتدا دو مثال می آوریم :
فرض کنید ازشما 213 واحد خواسته باشند،شما می توانید پاکت های اول،سوم،پنجم،هفتم و هشتم را بدهید : 213=1+4+16+64+128 .

اگر از شما 248 واحد خواسته باشند، شما می‌توانید با کنار گذاشتن 3 پاکت اول، 5 پاکت باقی مانده را بدهید. یعنی: 248=8+16+32+64+128 .

اساس این مسأله بر این حقیقت استوار است :

برای هر n طبیعی ، می‌توان هر عدد دلخواه از1تا را با استفاده از مجموع اعضایی از مجموعه ی به دست آورد.

در این جا مبالغی که در هشت پاکت قرار گرفته‌اند، به ترتیب چنین‌اند:

 

پس می توان هر مبلغی از 1 تا 255 واحد را بدون باز کردن پاکت ها پرداخت کرد .

دسته ها : علمی
پنج شنبه بیست و ششم 10 1387
امروزه کامپیوتر تقریبا در تمام علوم برای خود جای پایی ایجاد کرده است. و اغرق آمیز نیست، اگر بگوییم که در آینده کامپیوتر یکی از لوازم ضروری زندگی بشر خواهد بود. یعنی همانطور که امروزه در هر خانه‌ای تلویزیون وجود دارد و تقریبا کمتر خانه‌ای است که در آن تلویزیون وجود نداشته باشد، لذا در آینده نیز کامپیوتر تقریبا در هر خانه‌ای وجود خواهد داشت. اما نقش کامپیوتر در علوم مهندسی و علومی که با محاسبات پیچیده سرو کار دارند، بسیار پررنگ‌تر است. بر این اساس در علم فیزیک مباحثی تحت عنوان کاربرد کامپیوتر در فیزیک مطرح می‌شود.

محاسبات عددی

تعداد مسائلی که در دنیای فیزیک با استفاده از روشهای تحلیلی حل می‌شوند، کم است. بر این اساس در حل مسائل از روشهای دیگری استفاده می‌کنند. یک روش که به جوابهای کاملا دقیق منجر نمی‌شود، روش تقریبی است. نظریه اختلال در مکانیک کوانتومی از جمله این روشهای تقریبی می‌باشند. طریقه دوم در حل مسائل استفاده از روشهای عددی است. در این روشهای برنامه‌های کامپیوتری مناسب با مسئله مورد نظر نوشته می‌شود، سپس داده‌های مربوط به مسئله به کامپیوتر داده شده و نتیجه آن به صورت خروجی بدست می‌آید.

حل معادلات جبری

منظور از حل یک معادله جبری بدست آوردن ریشه‌های حقیقی آن معادله است. البته برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که هر روش بر اساس میزان خطا و دقت از روشهای دیگر متمایز می‌گردد. از جمله این روش‌ها می‌توان به روش تنصیف ، روش ناجابجایی و روش تکرار اشاره نمود.

حل معادلات دیفرانسیل

دستگاههای با تعداد مجهولات کم به آسانی توسط روشهای عددی حل می‌شوند، اما در حل معادلات با تعداد مجهولات بیشتر با شکل مواجه می‌شویم. بنابراین در این حالت به روشهای عددی متوسل می‌شویم. از روشهایی که در این حالت از آنها استفاده می‌کنیم، روش حذفی گوسی و روش تکرار است. میزان دقت روش تکرار بیشتر از روش گوسی است.

حل انتگرالهای نامعین

در حل عددی انتگرالها از روشهای ذوزنقه ، روش سیمسون و روش گوس استفاده می‌گردد. البته لازم به ذکر است که در هر مسئله تناسب با نوع مسئله از روش خاصی استفاده می‌شود. اغما یک روشی که تداد خطای آن خیلی کمتر است و علاوه بر آن در مورد انواع انتگرالها قابل اعمال است، روش مونت کارلو می‌باشد. با استفاده از این روش می‌توان انتگرالهای n گانه را با دقت خوب حل کرد.

هر کدام از این روش‌ها یک سری محاسن و با معایبی دارند. به عنوان مثال حسن روش گاوسی در سرعت عمل حل مسائل با دقت خوب است. در صورتی که دقت روش ذوزنقه در مقایسه با این روش کم است. ولی عیب آن در حل انتگرالهای چندگانه است. که برای رفع این عیب روش مونت کارلو ابداع شده است.

برنامه نویسی کامپیوتری

برای استفاده از کامپیوتر جهت محاسبات عددی ، باید بتوانیم معلومات مسئله و الگوریتم (مراحل مختلف در روش مورد استفاده) متناسب با روش بکار رفته را به زبان ماشین ترجمه کنیم. برای این کار باید به زبان برنامه نویسی آشنا باشیم. زبان مورد استفاده جهت حل مسئله نیز باید متناسب با مسئله مورد نظر انتخاب گردد. بعد از نوشتن برنامه ، داده‌ها یا معلومات مسئله را به کامپیوتر می‌دهند و خروجی یا نتیجه را در روی صفحه کامپیوتر مشاهده می‌کنند.
دسته ها : علمی
پنج شنبه بیست و ششم 10 1387
X