اولی:« از بس استراحت کردم، خسته شدم.»
دومی:« خب یک کم استراحت کن.»
دسته ها : علوم فناوری
جمعه بیست و هفتم 10 1387
پزشک:« متأسفانه چشم شما دوربین شده.»
بیمار: «آخ جان! پس می توانم یک حلقه فیلم بیندازم توش و چند تا عکس بگیرم.»
دسته ها : طنز
جمعه بیست و هفتم 10 1387

یک نفر خودش را به موش مردگی می زند، گربه می خوردش.

دسته ها : طنز
جمعه بیست و هفتم 10 1387
شبی ملانصرالدین خواب دید که کسی ۹ دینار به او می دهد، اما او اصرار می کند که ۱۰ دینار بدهد که عدد تمام باشد. در این وقت، از خواب بیدار شد و چیزی در دستش ندید. پشیمان شد و چشم هایش را بست و گفت: «باشد، همان ۹ دینار را بده، قبول دارم.»
دسته ها : طنز
جمعه بیست و هفتم 10 1387
شخصی از ملانصرالدین پرسید: می دانی جنگ چگونه اتفاق می افتد؟ ملا بلافاصله کشیده ای محکم در گوش آن مرد می زند و می گوید: اینطوری!
دسته ها : طنز
جمعه بیست و هفتم 10 1387
مردی که در و پنجره می ساخت رفته بود خواستگاری، پدر عروس پرسید : آقا داماد چه کاره اند؟ داماد خواست کلاس بذاره گفت : من ویندوز نصب می کنم!!!
دسته ها : طنز
جمعه بیست و هفتم 10 1387

سلام . یکی از دوستان گفته بود تو نظر هارو نمی خونی باور کنید من تمام نظرات شما رو می خونم بعد به ترتیب اونا رو آموزش میدم . درضمن یک نوید بهتون بدم که به زودی ( حدودچند ماه دیگه ) یک سورپرایزی براتون دارم که همه دنبالشن . درموردش توضیح نمیدم تا خودتون ببینید .

خوب اینم از اولین مطلبم که بعد از شروع مدارس براتون می زارم . با استفاده از این ترفندی که امروز بهتون یاد می دم می توانید در پس زمینه شاخه اصلی درایو خود یک تصویر دلخواه بندازید . مثل زیر :

 

ابتدا Notepad خودتونو باز کنید و متن زیر رو توش کپی کنید .

[{BE098140-A513-11D0-A3A4-00C04FD706EC}]
Attributes=1 //www.toolsweb.blogfa.com
IconArea_Image=toolsweb.gif

حالا بجای متنی که قرمز کردم آدرس عکس خودتونو بنویسید .

 

نکته : چنانچه عکستون در همان شاخه ی اصلی درایو می باشد فقط اسمشو بنویسید .

توجه : نوشتن پسوند فایل حتمی می باشد .

 

از منوی File بر روی ... Save As کلیک کنید. سپس در قسمت File Name اسم Desktop.ini را وارد کنید و فایل رو در درایو خود ذخیره کنید .

دیگه بعد از این پس از ورود به اون درایو پس زمینه شما نمایش داده می شود .

دسته ها : علوم فناوری
جمعه بیست و هفتم 10 1387

اما چطور می توان فایل موسیقی یا صدا پس زیمه یک سایت را برای خود save کرد؟ روی صفحه ای که خواستار صدای پس زمینه آن هستید بروید. کلیک راست کنید، و روی Source بروید و کلید موس را رها کنید تا صفحه Source باز شود.

در این صفحه به دنبال عبارت bgsound بگردید. وقتی آن را یافتید جلوی آن نام فایلی می بینید، مثلا به صورت pop.mid این نام را بردارید و در جعبه آدرس سایت، آخرین عبارت (که پس از آخرین / آمده است) را حذف کرده و بجایش این نام را یعنی pop.mid را تایپ کنید و نهایتا کلید enter را بزنید. فایل صوتی آماده است!

برای مثال اگر آدرس صفحه چنین بود:

www.****music.com/africa/senegal/folkore.html

آن را به این صورت بنویسید:

www. ****music.com/africa/senegal/pop.mid

دسته ها : علوم فناوری
جمعه بیست و هفتم 10 1387
سلام دوستان با این کار متن کنار ساعت ویندوز خود را تغییر خواهید داد. به هر متنی که دوست دارید فقط کافی به ادامه آموزش توجه کنید این کار باب دل کافی نت هاست برای ادامه اموزش به ادامه مطلب برید.  1- فرمان Regedit را در قسمت RUN ویندوز وارد کنید.
2- به کلید زیر بروید.
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Internation
۳- داده ای رشته ای ( نوع String ) با نام S1159 ایجاد کرده ( در صورتی که از قبل ایجاد نشده باشد) و متن دلخواه خود را در آن وارد کنید.
4 - داده رشته ای دیگر با نام
S2359 ایجاد کرده و متن دلخواه دیگری را در آن وارد کنید. توجه کنید که در ویندوز XP اگر فارسی را فعال کرده باشید می توانید عبارات را فارسی تایپ کنید. 

5-موفق باشین نظر یادتون نره

دسته ها : علوم فناوری
جمعه بیست و هفتم 10 1387
سلام دوستان این هم یه سری از پسوند هایی که تا به حال به گوشتون نخرده یاد بگیرین خوبه برای دیدن پسوند ها به ادامه مطلب بروید.

 

 

سورس برنامه به زبان جاوا= J

فایل آرشیوی جاوا=JAR

سورس برنامه به زبان جاوا= JAV

فایل جاوا ساخته شده با نرم افزار JAVA=JBuilder

فایل مرورگر نرم افزار گرافیکی JBF=Paint Shop Pro

براش گرافیکی نرم افزار JBR=Paint Shop Pro

فایل نرم افزارJC!= Flash Get

فایل گرافیکی ذخیره شده در قالب گرافیکی JFI=JPEG

فایل گرافیکی ذخیره شده در قالب گرافیکی JFF= JPEG

فایل گرافیکی ذخیره شده در قالب گرافیکی JFIF= JPEG

فایل گرافیکی ذخیره شده در قالب گرافیکی JIF= JPEG

فایل گرافیکی ذخیره شده در قالب گرافیکی JPE=JPEG

فایل گرافیکی ذخیره شده در قالب گرافیکی JPEG=JPEG

فایل گرافیکی ذخیره شده در قالب گرافیکی JPG=JPEG

فایل جاوا اسکریپت رمز شده= JSE

فایل تعیین نحوه چیده شدن حروف در صفحه کلید= KBD

فایل گرافیکی نرم افزار KDC=Kodak Photo

ماکرو صفحه کلید و فایل رجیستر کننده یک برنامه= KEY

فایل فکس ویژه نرم افزار KFX=Kofax Group IV

فایل تعیین نحوه چیده شدن حروف در صفحه کلید= KYB

فایل نرم افزار LBA=Liberty BASIC

فایل لیبل یا برچسب پایگاه داده LBL=dBase

فایل گرافیکی نرم افزار Deluxe Paint و فایل گرافیکی ذخیره شده در قالب IFF کامپیوتر آمیگا= LBM

فایل لیبل نرم افزار فاکس پرو= LBX

فرهنگ لغات واژه پرداز LCN=WordPerfect

فایل متن نرم افزار LEG=Legacy

فایل یا مجموعه فایل های فشرده شده بر مبنای الگوریتم LHW کامپیوتر آمیگا= LHW

فایل یا مجموعه فایل های فشرده شده بر مبنای الگوریتم LZH کامپیوتر آمیگا= LHZ

کتاب الکترونیکی ذخیره شده در قالب استاندارد کتاب الکترونیک مایکروسافت که می توان آن را با نرم افزار Microsoft Reader خواند و فونت LIB=Comp Graphic

فایل شرح شرایط جواز استفاده از یک برنامه= LIC

کتاب الکترونیک ذخیره شده در قالب استاندارد کتاب الکترونیک مایکروسافت= LIT

آیکون میان بر (Shortcut) در ویندوزهای NT و LNK=9X

فایل ثبت وقایع و اقدامات انجام گرفته توسط یک برنامه= LOG

فایل صوتی ویژه نرم افزار LQT=Liquid

فهرست موضوعی= LSN

سورس برنامه به زبان LSP=LISP

فایل فهرست= LST

فرم نرم افزار LTM=Lotus

فایل نامه ویژه محیط داس= LTR

فایل یا مجموعه فایل های فشرده شده بر مبنای الگوریتم LHARC (همان LHA است. ) =LZH

فایل داده نرم افزار LZS= Sky roads

فایل یا مجموعه فایل های فشرده شده بر مبنای الگوریتم LZX کامپیوتر آمیگا =LZX

دسته ها : علوم فناوری
جمعه بیست و هفتم 10 1387

 

شاید تا حالا اسم  ftpتو اینتر نت به گوشتون خورده باشه ولی ندونیین چیه برای این که بدونیین به ادامه مطلب برین . همش اون تو بزارین یکم بار علمیتون زیاد شه بابا قرن 21 ها

 

FTP یکی از قدیمی ترین پروتکل های اینترنت می باشد که هنوز هم کاربرد زیادی دارد و در سال 1970 در اینترنت توسعه یافت. FTP مخفف File Transfer Protocol میباشد که یک پروتکل استاندارد در TCP/IP است. مانند HTTP که محتوای وب را منتقل می کند یا SMTP که ایمیل ها را منتقل می کند FTP هم ساده ترین راه برای تبادل فایل از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر می باشد. یکی از کاربرد های FTP ، دانلود موزیک و برنامه های کاربردی از وب سایتها می باشد. به خاطر استفاده این پروتکل از یک پورت مجزا که پورت شماره 21 است عمل دانلود بسیار سریع انجام می شود. مانند آدرسهای وب سایتها، FTP هم آدرس مخصوص خود را دارد چون همانند یک وب سایت، این پروتکل بر روی هارد دیسک کامپیوتر سرور فضای مشخصی را اشغال می کند. معمولاً اگر آدرس یک وب سایت مانند آدرس زیر باشد:

http://www.domain.com

آدرس FTP آن سایت به این صورت است:

ftp://ftp.domain.com

به دو طریق شما می توانید از این پروتکل برای انتقال فایلها استفاده کنید، یکی از راه مرورگر وب خود و دیگری بکارگرفتن نرم افزار مخصوص FTP که به آنها FTP Client می گویند. اما برای دسترسی به محتوای دایرکتوری FTP نیاز به مشخصه کاربری یعنی UserID و کلمه رمز یعنی Password دارید که در هر دو روش باید ابتدا آنها را وارد کنید و پس از تأیید به انتقال فایل بپردازید. ورود به بعضی از دایرکتوری های FTP برای کلیه کاربرها آزاد می باشد و نیازی به وارد کردن مشخصات کاربری نیست که اصطلاحاً آنرا ورود بصورت گمنام یعنی anonymous می گویند که تنها با وارد کردن آدرس ایمیل خود می توانید به آن دایرکتوری دسترسی پیدا کنید. پس از ورود، شما می توانید برای انتقال فایلها از دستوراتی مانند copy paste استفاده کنید تا فایلی را دانلود و یا از سیستم خود به آن کامپیوتر بفرستید یعنی Upload کنید، البته این را در نظر داشته باشید که در بیشتر سایتها شما مجاز به دانلود هستید نه آپلود مگر اینکه آن دایرکتوری متعلق به خود شما باشد تا سطح دسترسی شما اجازه به آپلود فایل هم بدهد.

دقت کنید که آپلود کردن یک فایل بزرگ از طریق مرورگرها توصیه نمی شود چه از لحاظ امنیتی و چه از نظر سالم ماندن فایل که بهتر است در این موارد از نرم افزارهای مخصوص استفاده شود. اینگونه برنامه ها در اینترنت بسیار زیاد هستند که بعضی از آنها رایگان بوده و بعضی ها را هم باید خریداری کنید. هر کدام از این نرم افزارها دارای مزایا و معایبی می باشند اما دو تا از آنها که بیشترین کاربرد را در بین کاربران دارند عبارتند از: CuteFTP محصول Globalscape و WS_FTP تولید Ipswitch . برای اطلاعات بیشتر و یا دانلود آنها می توانید به وب سایت های ذکر شده مراجعه کنید. برای رفتن به وب سایت ها بر روی گزینه کلیک کنید.

یکی دیگر از کاربردهای پروتکل FTP ، استفاده طراحان و مدیران وب سایتها برای انتقال محتوای سایتها می باشد که در حال حاضر این افراد بیشترین استفاده را از FTP دارند. زمانی که شما فضایی را برای میزبانی سایت خود از یک شرکت سرویس دهنده اینترنت ISP اجاره می کنید، به شما حداقل یک آدرس FTP می دهند تا عمل انتقال فایلها را از کامپیوتر خود به وب سرور و بالعکس انجام دهید که بهتر است برای امنیت و حفظ فایلها حتماً از یک نرم افزار در این زمینه استفاده کنید. اگه میخواین آموزش کار با نرم افزار رو بزارم تو ادامه مطلب بنویسید.

دسته ها : علوم فناوری
جمعه بیست و هفتم 10 1387
زنی در نیویورک آمریکا که 4 سال پیش کلیه خود را با عشق و علاقه به شوهرش داده بود، بعد از طلاق از او خواست که کلیه اش را به او پس بدهد.

بعد از جدایی این زن و شوهر این خانم تصمیم گرفت به عنوان غرامت کلیه خود را که به شوهرش داده بود، از او پس بگیرد.

مرد بینوا به همسر سابقش گفت که حاضر است 5/1 میلیون دلار به او بدهد ولی خانم نپذیرفت و اصرار دارد که کلیه خودش را می خواهد.

به گفته پزشکان بعد از گذشت 4 سال کلیه پیوندی با بدن این مرد کاملا تطبیق پیدا کرده است و برای او خوب کار می کند و درآوردن آن از بدن او برایش مشکلات زیادی به همراه دارد. ولی گوش خانم به این حرف ها شنوا نیست و فقط کلیه اش را می خواهد.

جالب اینکه این خانم به دادگاه شکایت کرده است و قاضی این پرونده عنوان کرد که تاکنون با چنین موردی برخورد نکرده است و نمی داند باید چه تصمیمی بگیرد.

دسته ها : اخبار
جمعه بیست و هفتم 10 1387
مقامات مکزیک تصمیم گرفته اند به خاطر هزینه های بالایی که تمیز کردن آدامس های جویده شده از سطح معابر عمومی دارد، از شهروندان بخواهد که آدامس خود را قورت بدهند.

به گزارش آسوشیتدپرس ، در مکزیک کشوری که بالاترین آمار تولید و مصرف آدامس را در جهان دارد به طور متوسط در هر یک مترمربع از معابر عمومی 70 آدامس جویده شده دیده می شود.

مکزیکوسیتی شهری که بیش از 700 سال قدمت دارد در قسمت مرکزی شهر، خیابان هایی سنگفرش دارد و انداختن آدامس جویده شده که لای سنگ ها گیر می کند به سختی تمیز می شود.

مقامات مکزیکوسیتی برای تمیز کردن آدامس های جویده شده از ماشین های تمیز کننده مخصوص استفاده می کنند که با بخار و نوعی ماده شیمیایی آدامس های جویده شده را تمیز می‌کنند.

در پی یک اعلان عمومی از شهروندان مکزیکی معتاد به آدامس جویدن خواسته شده است؛ «لطفا آدامس جویده خود را در کاغذ بپیچید و آن را در سطل زباله بیندازید و اگر این کار برایتان سخت است آدامس خود را قورت بدهید».

این در حالی است که به گفته پزشکان قورت دادن آدامس به دستگاه گوارش آسیب می‌رساند.

مکزیکی ها سالانه به طور متوسط 2/1 کیلوگرم آدامس مصرف می کنند و در آمریکای لاتین از نظر مصرف آدامس رکورد دار هستند.

آمار بالاترین مصرف کنندگان آدامس در دنیا متعلق به امریکایی ها است. 

دسته ها : اخبار
جمعه بیست و هفتم 10 1387
ماموران پلیس در نیجریه، چندین موتورسوار را در این کشور افریقایی به اتهام بر سر گذاشتن پوست هندوانه در اعتراض به قانون جدید به سر گذاشتن کلاه ایمنی، دستگیر کردند.

به گزارش رویترز، ماموران پلیس مرکزی نیجریه، موتورسوارانی را که به جای کلاه ایمنی از پوست هندوانه، کوزه‌های گلی و یا قسمت‌هایی از لاستیک‌های پنچرشده استفاده کرده بودند، دستگیر و روانه زندان کردند.

طبق قانون جدیدی که از سوی سازمان حمل و نقل و ترافیک نیجریه به تصویب رسیده، تمامی موتورسیکلت‌سواران شخصی و تاکسی‌های موتوری باید از کلاه ایمنی هم برای خود و هم برای ترک نشینان استفاده کنند، در غیر این صورت جریمه شده و یا به زندان خواهند رفت. اما موتورسیکلت‌ سواران در نیجریه به این قانون اعتراض کرده و به جای خرید کلاه ایمنی که گران است، از پوست هندوانه و کاسه‌های گلی برای خود و ترک نشینانشان استفاده می‌کنند.

قانون جدید که از اول ژانویه سال جاری میلادی در کشور نیجریه به اجرا در آمده، باعث خشم موتورسواران شده است، چرا که در کشور نیجریه مردم اکثرا از موتور و تاکسی‌های موتوری برای عبور و مرور و حمل و نقل استفاده می‌کنند، اما پس از آن که این قانون در کشور اجرایی شد، موتورسواران در اعتراض به آن از پوست خشک شده کدو حلوایی، هندوانه و کاسه‌های گلی و یا آهنی که با طناب محکم به سرشان متصل می‌شود به عنوان کلاه ایمنی، استفاده کردند.

«یوسف گاربا» ـ یکی از افسران پلیس فدرال نیجریه ـ در این باره گفت: موتورسواران هر روز حدود ‌60/3 دلار به وسیله مسافرکشی درآمد دارند، اما اگر یک ماه هم کار کنند، قادر نیستند پول خرید کلاه ایمنی را جمع‌آوری کنند. این در حالیست که ماموران پلیس امنیت جاده‌ای، ‌28 نفر را در «کانو»، واقع در جنوب نیجریه به اتهام استفاده از پوست هندوانه به جای کلاه ایمنی، دستگیر کردند.

همچنین در منطقه «لاگوس» با جمعیت ‌14 میلیون نفر که اکثرا بیسواد و بیکار هستند، رانندگان وسایط نقلیه هیچ آگاهی و اطلاعی در زمینه‌ قوانین رانندگی ندارند و به همین دلیل نمی‌توان از آن‌ها بیش از این انتظار داشت. علاوه بر این بر‌اساس گزارشات رسانه‌های محلی نیجریه، برخی از مسافران و موتورسیکلت‌ سواران علت استفاده نکردن از کلاه ایمنی را وجود سحر و جادو درون کلاه می‌دانند. برخی دیگر نیز بر این عقیده‌اند که استفاده از کلاه ایمنی باعث انتقال بیماری‌های واگیردار می‌شود.

دسته ها : اخبار
جمعه بیست و هفتم 10 1387
خیلی‌‌ها با آمدن زمستان و دیدن برف و باران نسبت به آسیب‌های پوست در برابر تابش خورشید خیالشان راحت می‌شود و خورشید زمستانی را برای پوست خود خطرناک نمی‌بینند، اما اشتباه نکنید آفتاب تنها در تابستان و فصل گرما نیست که می‌تواند به پوست شما آسیب برساند. آفتاب‌سوختگی در زمستان هم وجود دارد و چه‌بسا آثار سوء آن بیش از تابستان هم باشد.
بسیاری از متخصصان پوست تاثیر سوء اشعه ماوراءبنفش در زمستان را خطرناک‌تر می‌دانند و بویژه نسبت به بازتابش نور خورشید در برف هشدار می‌دهند.

حفاظت از پوست در مقابل نور آفتاب، تنها مختص به یک فصل خاص نیست و در تمام سال باید به فکر محافظت از آن باشیم. این نکته را دکتر علی ابراهیمی، استادیار پوست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می‌گوید.

او معتقد است: به دلیل زاویه تابش در فصل زمستان و همچنین انعکاس نور پس از بارش برف و باران، آفتاب این فصل بیشتر به پوست صدمه می‌زند. توصیه این متخصص پوست، استفاده از ضدآفتاب است، چه در زمستان و چه در بقیه فصل‌های سال، بویژه برای افرادی که پوست خشک دارند یا ورزش‌های زمستانی می‌کنند یا مشغول هر فعالیت دیگری در مناطق کوهستانی هستند.

خشکی، خارش پوست، سوختگی ناشی از آفتاب و سرما همه به نوعی از مشکلات پوستی‌اند که افراد در فصل زمستان به نوعی با آن درگیر هستند، به همین دلیل پزشکان متخصص پوست تاکید دارند در فصل زمستان بیش از هر فصل دیگری مراقب پوست خود باشید.

دکتر نفیسه اسماعیلی رئیس بیمارستان رازی پوست تهران در این باره می‌گوید: پوست افراد در یک روز معمولی آفتابی در فصل زمستان مانند یک روز معمولی آفتابی فصل تابستان می‌تواند دچار آفتاب‌سوختگی شود بویژه اگر این امر همراه با انعکاس نور خورشید در برف همراه باشد.

انعکاس نور خورشید از روی برف بر پوست مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب در فصل تابستان در ساعات 11 تا 3 بعدازظهر خطرناک است، از این رو توصیه می‌شود افراد حتی‌الاامکان در روزهای برفی  آفتابی از خانه خارج نشده یا در صورت خروج حتما از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنند.

برف‌کوری چیست؟

اما به غیر از تاثیر آفتاب‌سوختگی زمستانی برپوست یکی دیگر از آسیب‌های اشعه ماوراءبنفش در زمستان بویژه در روزهای برفی، چشم است. یکی از بیماری‌ها و آسیب‌های چشمی برف‌کوری است.

چنانچه چشم در معرض تابش شدید اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرد مثل به هنگام راه رفتن در برف یا یخچال بدون محافظت کردن از چشم، آنگاه چشم به شکل موقت دچار سوختگی یا همان برف‌کوری شده که این حال گرچه موقتی ولی دردناک است و در این حالت سطح چشم شما یا همان قرنیه ملتهب شده است. اغلب مردم این خطر را تنها در روزهای آفتابی جدی می‌گیرند، اما احتمال بروز این حالت و سایر موارد در هوای ابری هم وجود دارد.

اولین علائم این ناراحتی به شکل سوزش چشم خود را نشان می‌دهد، اما تاثیر کامل آن حدود 8‌ساعت پس از سوختگی خود را به طور کامل نشان خواهد داد که در این مرحله چشم شما قرمز شده و حس می‌کنید که روی چشم شما اتو گذاشته‌اند، این حالت به مرور پس از حدود 36 ساعت از بین می‌رود.

برای سرعت بخشیدن به درمان و کاهش درد، روی چشم‌هایتان دستمالی سرد و خیس قرار دهید و اصطلاحا کمپرس کنید و همچنین می‌توانید برای کم شدن درد از داروهای خوراکی مسکن مثل بروفن استفاده نمایید. سعی کنید تا جای ممکن چشمتان را تا بهبودی بسته نگه دارید تا با برخورد مجدد نور ملتهب نشود. این آسیب هیچ عوارض بعدی نخواهد داشت و پس ار گذشت زمان بهبودی حاصل می‌شود.

دکتر هرمز شمس، دبیر انجمن چشم پزشکی ایران در این باره می‌گوید: میزان تشعشع نور یا همان تابش و بازتابش در مناطق کوهستانی و برفی چند برابر اشعه‌ای است که در شرایط غیربرفی بازتاب می‌‌شود بنابراین با نگاه کردن مستقیم به برف، بخصوص در آب و هوای آفتابی، اشعه ماوراءبنفش زیادی وارد چشم می‌‌شود که می‌تواند برای چشم زیانبار باشد، به طوری که اشعه ناشی از بازتابش برف می‌‌تواند باعث زخم قرنیه شود که به این پدیده برف‌کوری گفته می‌شود.

کراتیت سطحی یا همان زخم قرنیه، اغلب دو طرفه و دردناک است و انسان قادر به بازکردن چشم نیست. چشم‌ها قرمز می‌‌شود و اشک ریزش فراوان دارند. در برخی افراد نیز احتمال خشک شدن چشم و احساس وجود شن در آنها، کم شدن دید و مات بودن تصاویر، دردناکی حرکات چشم، حساسیت به نور و تورم در پلک به وجود می‌‌آید.

بهترین درمان برف‌کوری بستن چشم‌ها و استراحت برای 24 ساعت است. همچنین با تجویز پزشک می‌‌توان از قطره‌های ضدعفونی‌کننده مانند سولفاستامید استفاده کرد. فراموش نکنید که در چنین مواردی هرگز نباید از قطره‌های بی‌حس کننده مانند تتراکائین یا کورتیکوئید استفاده کنید.

استفاده از کمپرس سرد، استراحت در محیط تاریک، به طور مثال در چادر کوهنوردی و اجتناب از مالش چشم نیز در بهبود برف ‌کوری موثر است. البته اگر التهاب قرنیه در اثر عوامل دیگری مانند عفونت‌های میکروبی چشم باشد، درمان کاملا متفاوت است.

دکتر شمس برای رانندگان در مناطق برفی پیشنهاد می‌کند که از عینک‌های ضدآفتاب و ضداشعه ماوراءبنفش استفاده کنند. همچنین شیشه‌های خودرو بسته باشد تا این افراد دچار خشکی چشم در اثر باد و سرما نشوند. برای افراد دیگر به ویژه اسکی‌بازان و کوهنوردان نیز استفاده از عینک‌های ضدانعکاس نور و تیره رنگ توصیه می‌‌شود.

درباره استفاده از عینک برای مقابله با برف‌کوری به چند نکته باید توجه کرد. نخست این که شیشه‌های عینک باید دارای لایه ضداشعه فرابنفش باشد بنابراین تنها تیره بودن شیشه عینک نمی‌‌تواند شاخص درستی برای مناسب بودن عینک باشد زیرا عینک‌هایی که فقط دارای شیشه تیره هستند و از لایه محافظ بی‌‌بهره‌اند، موجب گشاد شدن مردمک چشم می‌شوند و در نتیجه میزان بیشتری از تابش را دریافت می‌‌کنند.

همچنین در انتخاب عینک، تنها به فرم ظاهر آن توجه نکنید، زیرا عینک مناسب باید تمام چشم را بپوشاند و در قسمت‌های کناره نیز پوشش داشته باشد. نکته دیگر این که عینک باید از لحاظ ضد اشعه بودن دارای استاندارد باشد و 99 تا 100‌درصد اشعه را جذب کند. برای تمیز کردن این نوع از عینک‌ها هم حتما از دستمال‌های مناسب استفاده کنید، زیرا دستمال‌های غیراستاندارد می‌‌تواند به لایه ضداشعه عینک آسیب برساند و خاصیت ضداشعه بودن عینک را کم کند.

دکتر حسن رزمجو، متخصص چشم، معتقد است استفاده از عینک دودی طبی در فصل زمستان دو خاصیت دارد؛ هم محافظ چشم در برابر نور زننده خورشید است و هم مانع ورود سرما به درون چشم می‌شود. بیشتر مردم فکر می‌کنند کاربری عینک دودی، محدود و مخصوص به فصل تابستان است، درصورتی که استفاده از آن در این فصل برای جلوگیری از تاثیر سوز سرما و به دنبال آن التهاب استخوان‌های دور چشم، توصیه می‌شود. بهترین رنگ زمینه برای عینک‌های دودی طبی از دید این متخصص چشم پزشکی، زمینه کرمی، قهوه‌ای و خاکستری است.

اگرچه زمستان با برف و سوز و سرما شناخته می‌شود اما اشعه ماوراءبنفش در این فصل برفی نیز کار خود را می‌کند و نباید آن را دست‌کم گرفت. آفتاب زمستانی را جدی بگیرید.

دسته ها : پزشکى سلامت
جمعه بیست و هفتم 10 1387
X