اگر می خواهید شاخه ای داشته باشید و کسی از وجود آن با خبر نشود ، کارهای زیر را انجام بدهید:
1- برای دیده نشدن آیکون هر Folder (شاخه)، روی شاخه مورد نظر راست کلیک کنید.Properties را انتخاب کرده و به بخش Customize در بالای پنل Properties بروید. Change Icon را بزنید لیستی از آیکونها در برابر شما ظاهر خواهد شد ، چنانچه این لیست ظاهر نشد، مقابل گزینه Browse بنویسید :
%
SystemRoot%\system32\SHELL32.dll و ok را بزنید. داخل لیست آیکون های نمایش داده شده چند آیکون هست که شکلی ندارند و با اینکه یک آیکون محسوب میشوند و در این لیست جایی را به خود اختصاص دادهاند اما به ظاهر دیده نمی شوند.یکی از آنها را انتخاب کنید و ok را بزنید. پنل Properties را هم ok کنید. حالا شاخه شما بدون اینکه شکلی داشته باشد فقط اسم دارد.
2- برای اینکه اسم شاخه هم از بین برود، کافیست روی شاخه راست کلیک کنید و
Rename دا انتخاب کنید، حالا قبل از اینکه اسم شاخه را تغییر دهید کلیدALT را پایین نگه دارید و شماره 255 را بزنید. حالا کلید ALT را رها کنید تا نام folder مورد نظرتان هم از بین برود.
حالا فقط شما میدانید که در این محل شاخه یا زیر شاخهای وجود دارد و تنها چنانچه در همان محل یک کلیک کنید مشخص میشود که آنجا شاخهای وجود دارد.
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
ژاپن قصد دارد ابر کامپیوتر جدیدی طراحی کند و امیدوار است این ابر کامپیوتر به اندازه کافی سریع باشد که بتواند دوباره مکان او را در مبارزه برای برتری فنی به وی باز گرداند .ژاپن سال گذشته این مکان را به تولیدکنندگان آمریکایی سپرد.

به گزارش بخش خبر سایت
http://www.iritn.com/ ،به نقل از News.com ،یکی از مقامات مسئول در وزارت آموزش،فرهنگ، ورزش، علوم و فناوری روز دوشنبه گفت که دولت ژاپن قصد دارد تا انتهای سال مالی 2010 ابر کامپیوتری را توسعه دهد که می تواند یک کادر یلیون محاسبه را دریک ثانیه انجام دهد. این سرعت را باید با سرعت ابر کامپیوتر Blue Gene\L شرکت IBM که در حال حاضر سریعترین کامپیوتر جهان محسوب می شود و شرکت IBM آن را برای وزارت انرژی هسته ای آمریکا طراحی کرده است مقایسه کرد. در آزمایشات مستقل در اوایل امسال سرعت این کامپیوتر 5/135 تریلیون محاسبه در ثانیه تعیین شد. سریعترین ابر کامپیوتر ژاپن در حال حاضر NECS Earth Simulater است که سرعت آن تا 36 تریلیون محاسبه در ثانیه است. این ابر کامپیوتر تا سال گذشته سریعترین ابر کامپیوتر دنیا بود. اما با با ورود ماشین هایی چون Blue GeneL\, SGI این ابر کامپیوتر از رده خارج شد. آمریکا و ژاپن سالها برای رسیدن به مکان اول در عرضه ابر کامپیوترها مبارزه کردند. ابر کامپیوترها، ماشین هایی با قدرت پردازش انبوه هستند که از آنها در پیش بینی پیشرفته شرایط آب و هوایی، تحقیقات پزشکی و سایر حوزه های دیگر استفاده می شود. ابر کامپیوتر جدید ژاپن به محققان مسائل پزشکی کمک می کند تا شبیه سازی های جامعی را درباره فرآیند حل شده و حمل دارو بدن انسان و فرآیند تاثیر آن بر یک عضو خاص انجام دهند. این ماشین همچنین شرایط آب و هوایی را با دقت بالا پیشگویی می کند.
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
آشنایی با سکوهای کامپیوترهای همراه‌


در مقاله زیر که توصیه می کنم اول آن را بخوانید آمده است :بسیاری از مردم فکر می کنند که سنترینو یک نوع پرسسور یا چیپ ست ساخت اینتل است :
http://www.microrayaneh.com/Articles/Microprocessor/Centrino.htm


اشاره :
حتما در بازار نوت‌بوک زیاد شنیده‌اید: آقا این نوت‌بوک پردازنده‌اش Centrino است و با فرکانس دو گیگاهرتز فعالیت می‌کنه! البته منظور این نیست که شرکت‌های عرضه‌کننده یا فروشند‌گان اطلاعات کافی ندارند، بلکه موضوع این است که بعضی کلمات به طور نادرستی در بازار کشورمان روال می‌شود که از لحاظ فنی چندان درست نیستند. به همین علت برای افزایش آگاهی کاربران و به بهانه ورود سکوی جدید شرکت اینتل با نام Santa Rosa، تصمیم گرفتیم به معرفی این فناوری مناسب (Centrino) و نسخه‌های ارائه شده از آن بپردازیم و در انتها قابلیت‌ها و امکانات سکوی جدید شرکت اینتل را مورد بررسی قرار دهیم.


اجزای تشکیل‌دهنده فناوری سنترینو


شاید بگویید این که حرف تازه‌ای نیست و ما هزاران بار در جاهای مختلف آن را خوانده‌ایم قبول داریم که مجلات مختلف به روش‌های گوناگون به بررسی این فناوری پرداخته‌اند. با این وجود، مهم‌ترین نکته برای درک بهتر فناوری سنترینو، شناخت اجزای اصلی این فناوری کارآمد است. پس برای آن‌که بتوانیم راحت‌تر وارد بحث‌ شویم، در ابتدا به بررسی اجزای این فناوری می‌پردازیم.

در مجموع وجود سه قطعه در ساختار یک نوت‌بوک امکان درج لوگوی (آرم تجاری) سنترینو را به شرکت سازنده آن نوت‌بوک می‌دهد و در صورت عدم وجود هر یک از این اجزا، محصول مورد نظر از فناوری سنترینو پشتیبانی نمی‌کند. این سه بخش که به عنوان اجزای اصلی فناوری سنترینو شناخته می‌شوند، عبارتند از: پردازنده موبایل شرکت اینتل، چیپ‌ست و کارت شبکه بی‌سیم.


اهداف ارائه سنترینو


به طور کلی فناوری سنترینو یک سکوی توسعه‌دهنده در کامپیوتر‌های همراه است که حدود چهار سال پیش توسط شرکت اینتل معرفی شد. این فناوری که مجموعاً از سه بخش (همان‌طور که گفته شد) تشکیل شده است، چهار هدف مهم را دنبال می‌کند که عبارتند از:

- افزایش عمر باتری‌
- ‌امکان ارتباط آسان با شبکه‌های بی‌سیم از طریق کارت شبکه پیشرفته مجتمع در دستگاه‌
- ‌افزایش قدرت پردازشی با صرف توان کمتر
- ‌هماهنگی بیشتر بین قطعات و افزایش ماندگاری (Stability) دستگاه‌


نسخه‌های مختلف سکوی سنترینو


شرکت اینتل از سال 2003 تاکنون چهار نسخه از فناوری پیشرفته سنترینو را برای کامپیوتر‌های همراه عرضه کرده ‌است که در هر یک، نسل جدیدی از قطعات سخت‌افزاری مانند پردازنده، چیپ‌ست و کارت شبکه بی‌سیم به کار رفته است. البته اگر کمی صبر کنید تا مدتی دیگر (شاید تا آخرهای سال 2008) نسخه پنجم این فناوری هم وارد بازار می‌شود تا اینتل مقابل رقیب خود (AMD) با دستانی پر ظاهر شود.

در مجموع شرکت اینتل نام‌های خاصی را برای هر یک از نسخه‌های این فناوری انتخاب کرده است تا با این روش تغییرات ایجاد شده در فناوری سنترینو را بهتر به نمایش بگذارد. این نام‌ها که بیشتر بر اساس مکان‌های خاصی نام‌گذاری شده‌اند به ترتیب شامل موارد ذیل هستند:


سکوی Carmel
سکوی Sonoma
سکوی Napa
سکوی Santa Rosa
سکوی Montevina


سکوی Carmel

این سکو اولین نسل از فناوری سنترینو بود که توسط شرکت اینتل در ماه مارس سال 2003 به بازار عرضه شد. در این نسل از فناوری سنترینو که به عنوان اولین تجربه اینتل در ارائه فناوری مربوط به کامپیوتر‌های همراه شناخته می‌شد، از سه بخش بنیانی این فناوری برای نخستین بار استفاده شد.

این سه بخش که امروزه در سکو‌های دیگر فناوری سنترینو به کار می‌رود (البته با قطعات سخت‌افزاری متفاوت) شامل موارد زیر است:

- ‌پردازنده Pentium M با کد رمز Banias و Dothan (فرکانس مسیر FSB در این نوع پردازنده چهارصد مگاهرتز)

- ‌چیپ‌ست سری 855 با کد رمز Odem و Montana (این چیپ‌ست مجهز به پردازنده گرافیکی Extreme Graphic2 بود و از حافظه DDR266/333 پشتیبانی می‌کرد.)

- ‌کارت شبکه بی‌سیم سری 2100 و 2200 با کد رمز Calexico و Calexico2 (کارت شبکه 2100 از استاندارد IEEE802.11b پشیبانی می‌کند.)


به طور کلی بسیاری از کاربران و کارشناسان در زمان ارائه این سکو، از اینتل انتقاد‌های فراوانی کردند؛ زیرا در زمانی که شرکت‌های بزرگی مانند Bordcam نسخه جدید کارت شبکه را با استاندارد IEEE 802.11g ارائه کرده‌اند، شرکت اینتل از کارت‌های شبکه بی‌سیم با استاندارد 208.11b استفاده کرده است.

درست بعد از این موضوع کارشناسان شرکت اینتل در یک مصاحبه خبری اعلام کردند که این شرکت از محصولاتی که هنوز از لحاظ فنی تأییدیه دریافت نکرده‌اند در سکوی Carmel استفاده نخواهد کرد.

اما این موضوع به اینجا ختم نشد و در اوایل سال 2004 با ارائه نسخه نهایی استاندارد IEEE802.11g اینتل نسخه جدیدی از کارت شبکه بی‌سیم را با نام 2200BG در سکوی Carmel استفاده کرد.

این کارت شبکه که به عنوان جانشین سری 2100 شناخته می‌شد، با کد رمز Calexico2 به بازار عرضه شد و از قابلیت‌های ارتباطی مناسبی برخوردار بود.

درست در همین زمان شرکت اینتل تغییر دیگری را در سکوی Carmel ایجاد کرد. در این تغییر مهندسان این شرکت پردازنده جدید Dothan را جایگزین پردازنده‌های سری Banias کردند تا با این روش باعث افزایش کارایی و کاهش مصرف انرژی در این سکوی توسعه‌دهنده شوند.

در این میان یک کمبود تا حدود زیادی کاربران نسخه نخست این سکو را آزار می‌داد و این مشکل، عدم پشتیبانی این چیپ‌ست از کارت گرافیکی غیرمجتمع بود، که سازندگان نوت‌بوک را مجبور به استفاده از کارت‌های مجتمع ‌کرده بود.

برای این منظور شرکت اینتل دو نسخه جدید از چیپ‌ست‌های سری 855 را با نام 855GME و 855PME به ‌بازار عرضه کرد تا مشکل عدم پشتیبانی از پردازنده گرافیکی غیر مجتمع در چیپ‌ست‌های 855 حل شود.

با ارائه این سکو بسیاری از سازندگان نوت‌بوک توانستند محصولاتی مناسب‌تر را از لحظه طراحی و قابلیت‌ها به بازار عرضه کنند و تا حدودی وزن نوت‌بوک را به علت حذف خنک‌کننده‌های بزرگ و سنگین کاهش دهند.

به طور کلی سکوی Carmel اولین تجربه موفق اینتل در ارائه یک فناوری جدید بود که امکان دست‌یابی به عمر باتری چهار تا پنج ساعت را با وجود یک باتری با توان خروجی 48‌وات ساعت را به تولیدکنندگان نوت‌بوک داد.سکوی Sonoma

حدود دو سال بعد از ارائه نسخه اول (Carmel)، شرکت اینتل نسخه دوم این فناوری را در ماه ژانویه سال 2005 با نام Sonoma به بازار عرضه کرد. این نسخه از فناوری سنتریو که به عنوان دومین تلاش گسترده اینتل برای توسعه سکوهای کامپیوتر قابل حمل شناخته می‌شود، همانند برادر بزرگ‌تر خود، از سه بخش اصلی فناوری سنترینو بهره می‌برد که به ترتیب شامل موارد ذیل است:

- پردازنده Pentium M با کد رمز Dothan (فرکانس مسیر FSB در این نوع پردازنده 533 مگاهرتز)

- چیپ‌ست سری 915 با کد رمز Alviso (این چیپ‌ست مجهز به پردازنده گرافیکی GMA900 است و از حافظه‌های DDR2 533 پشتیبانی می‌کند.)

- کارت شبکه بی‌سیم سری 2200 و 2190ABG با کد رمز Calexico2

در این سکوی توسعه‌دهنده اینتل با استفاده از چیپ‌ست 915 که شباهت زیادی به چیپ‌ست محصولات دسکتاپ داشت، امکان استفاده از رابط PCI-E ،SATA ، DDR2 و کارت صدای پیشرفته را فراهم ساخت تا برای اولین بار سازند‌گان کامپیوتر‌های قابل حمل بتوانند محصولاتی به بازار ارائه کنند که از اکثر قابلیت‌های یک دسکتاپ برخوردار باشد.

البته با آن که ارائه این سکو توانست امکان استفاده از کارت‌های گرافیکی PCI-E و پردازنده جدید سری Dothan را فراهم کند. اما در عوض تا حدودی عمر باتری در این سکو نسبت به نسخه قبلی خود کاهش یافت.

به طور کلی عمر باتری در سکوی Sonoma با وجود یک باتری 53 واتی در حدود 5/3 تا 5/4 ساعت است که این مقدار در حدود پانزده درصد کمتر از سکوی Carmel با یک باتری 48 واتی است. شایان ذکر است شرکت اینتل از یک آرم تجاری مشترک در دو سکوی Sonoma و Carmel استفاده کرده است که در تصویر وسط صفحه آن را مشاهده می‌کنید.سکوی Napa

یک سال بعد از ارائه سکوی Sonoma، شرکت اینتل نسل سوم سکوی‌های مبتنی بر فناوری Centrino را با نامNapa معرفی کرد. این سکو که به عنوان بزرگ‌ترین تحول دنیای موبایل شناخته شد، توانست تا حدود زیادی روِیای کارشناسان شرکت اینتل را به واقعیت تبدیل کند.

در مجموع عرضه این سکو به قدری مؤثر بود که ‌می‌توان موفقیت کنونی شرکت اینتل را در پردازنده‌های دسکتاپ وابسته به این سکو دانست. شرکت اینتل در ابتدا از پردازنده‌های سری Core Solo و Core Duo در سکوی Napa استفاده نمود، اما بعد از مدتی در تاریخ 27 جولای این شرکت نسل جدید پردازنده‌های خود را با نام Core 2 Duoوارد بازار کرد تا با این کار Napa را به یک سکوی کامل و قدرتمند برای کاربرد‌های امروزی تبدیل کند.


به طور کلی شرکت اینتل دو نسخه از سکوی NAPA را با آرم تجاری مختلف عرضه کرد که در نسخه اول تنها از پردازنده‌های Core solo بهره برد، اما در نسخه دوم این سکو پردازنده‌های تک‌هسته‌ای (Core Solo) جای خود را به پردازنده‌های Core Duo و Core 2 Duo دادند. در مجموع سکوی Napa شامل سه بخش کلی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

- پردازنده‌های سری Core Solo ،Core Duo (با نام رمز Yonah) و Core 2 Duo با کد رمز Merom (فرکانس مسیر FSB در این نوع پردازنده 667 مگاهرتز)

- چیپ‌ست سری 945 با کد رمز Calistoga (این چیپ‌ست به پردازنده گرافیکی GMA950 مجهز است و از حافظه‌های DDR2 533/667 پشتیبانی می‌کند)

- کارت شبکه بی‌سیم سری 3945ABG با کد رمز Golan

اشاره: در صورتی که کامپیوتر همراه شما مجهز به پردازنده تک‌هسته‌ای باشد، روی آن شکل1 زیر (لوگوی جدید Centrino) و در صورتی که مجهز به یکی از پردازنده‌های دوهسته‌ای Core Duo و Core 2 Duo باشد، شکل 2 در زیر روی آن ثبت خواهد شد (آرم تجاری Centrino Duo)
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
مزیت پردازنده 64 بیتی تنها در افزایش سرعت محاسبات خلاصه نمی شود , افزایش ظرفیت حافظه ای که این پردازنده می تواند آدرس دهی و استفاده نماید نیز مزیت دیگر یک پردازنده 64 بیتی می باشد . آدرس دهی حافظه یکی از وظایف کلیدی هر پردازنده به شمار می رود که طول هر آدرس باید حداکثر به اندازه یک ثبات پردازنده تعریف شود . در یک پردازنده با ثبات های 32 بیتی حداکثر میتوان 232 آدرس مختلف برای حافظه ایجاد نمود که این عدد معادل 4 گیگابایت حافظه فیزیکی ترجمه می شود . تا کنون شیوه های مختلفی ابداع گشته اند که به صورت مجازی حداکثر حجم حافظه ای که پردازنده 32 بیتی می تواند آدرس دهی نماید را افزایش دهند اما همگی آنها کارایی کلی کامپیوتر را قربانی محاسبات مجازی می کنند . دو برابر کردن طول ثبات ها به 64 بیت در پردازنده های 64 بیتی به طور موثری , آدرس دهی حداکثر 16 ترابایت حافظه فیزیکی را میسر می سازد . بررسی تکنولوژی AMD64 AMD Opteron Processor به کمک این تکنولوژی کمپانی AMD توانست پردازنده های نسل هشتم خود را به عنوان اولین پردازنده های سازگار با دو شیوه پردازش 64 بیت و 32 بیت عرضه نماید . پردازنده های 64 بیتی این نسل Athlon 64 برای بازار محصولات میان قیمت و گران قیمت کامپیوترهای شخصی و Opteron برای بازار محصولات گران قیمت ایستگاه های کاری و سرور ها در نظر گرفته شده اند . علارقم اینکه هنوز هیچ نسخه کامل ویندوز 64 بیتی به صورت رسمی معرفی نشده و نرم افزارهایی که به صورت 64 بیتی برنامه ریزی شده اند بسیار نایاب و گران قیمت هستند این دو پردازنده به شدت در میان کاربران محبوب گشته اند و کارایی قابل قبولی در برنامه های 32 بیتی ارائه کرده اند . افزایش کارایی در کاربردهای 32 بیتی این پردازنده ها را نمی توان به ثبات های 64 بیتی آنها مربوط کرد . علاوه بر این فرکانس کاری آنها نیز بسیار پایین تر از همرده های Pentium 4 خود می باشد . آنچه که در داخل این پردازنده ها موجب افزایش کارایی و محبوبیت روز افزون آنها گشته , کنترلر حافظه مجتمع و گذرگاه Hypertransport است . AMD در معماری نسل هشتم پردازنده های خود , با انتقال کنترلر حافظه از تراشه «پل شمالی» به پردازنده , تحولی در شیوه دسترسی به حافظه ایجاد کرده . تا قبل از این پردازنده برای دسترسی به حافظه می بایست با تراشه «پل شمالی» ارتباط بر قرار کنند و داده ها را با اختصاص دادن حجم بالایی از پهنای باند ارزشمند گذرگاه FSB , از این تراشه دریافت کند . اما در شیوه نوین مسیر ارتباطی پردازنده با حافظه از گذرگاه FSB تفکیک و دسترسی مستقیم به حافظه میسر گشته است . علاوه بر این گذرگاه FSB نیز متحول شده و انتقال اطلاعات موازی آن در پردازنده های قبلی به صورت سریال با گذرگاه ویژه Hypertransport صورت می پذیرد . به کمک این دو تحول در معماری پردازنده , کارایی پردازنده ها با سرعت 2 گیگاهرتزی در حد همرده های Pentium 4 3 گیگاهرتزی که به شیوه سنتی به حافظه دسترسی دارند , قرار گرفته است . بررسی تکنولوژی EM64T Pentium4 سری 600 با Extended Memory 64 Technology اولین پردازنده های 64 بیتی «سازگار» از کمپانی اینتل به شمار می روند این تکنولوژی تقریبا مشابه AMD64 جهت توسعه پردازش 64 بیتی کاربرد دارد و در سه حالت ذکر شده می تواند داده ها و دستورالعمل ها را پردازش نماید .
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
سکوی Santa Rosa

سکوی Santa Rosa آخرین محصول اینتل است که در تاریخ 9 می 2007 وارد بازار شد. این سکو که عمری بیش ازچند ماه ندارد، به عنوان نسخه تکمیل شده Napa شناخته می‌شود.

در این سکو فرکانس مسیر FSB از 667 مگاهرتز به 800 مگاهرتز افزایش یافته و چیپ‌‌ست 945 جای خود را به چیپ ست 965 داده است. علاوه بر این، موارد شرکت اینتل از پل جنوبی ICH8M برای کنترل پورت‌های خروجی و ورودی استفاده کرد تا امکان مدیریت بهتر وسایل بیشتر را به نوت‌بوک‌های مبتنی بر این سکو بدهد.

غیر از موارد گفته شده شرکت اینتل تغییراتی در ساختار آرم تجاری این سکو توسعه دهنده انجام داده است که از میان آن‌‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- حذف نماد قرمز و آبی سنترینو
- تغییر رنگ و فونت Centrino
- اضافه کردن واژه Pro (شکل زیر )

دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
خریدن یک رایانه شخصی هیچ وقت به اندازه خرید یک توستر یا مسواک برقی ساده نبوده است، اما امروزه شرکت های سازنده مغزهای الکترونیکی یا همان ریزپردازنده های رایانه، با انواع تولیدات خود این کار را سخت تر نیز کرده اند.

در آغاز شرکت اینتل Intel بزرگترین سازنده ی این تراشه ها بود اما بعدها رقیبی با نام AMD نسخه های دیگری از همین تراشه را ساخت که سرعت پردازش بیشتری داشتند.

وقتی این شرکتها با استقبال مشتریان مواجه شدند، شرکت اینتل تراشه هایی با نام Pentium و شرکت ای.ام.دی تراشه های Athlon را ساخت. با اینحال در سالهای اخیر وقتی کسی برای خرید رایانه شخصی اقدام می کند با انتخابهای بسیار زیادی روبروست.

با افزایش استقبال از بازیهای کامپیوتری در خانه و ویرایش تصاویر و فیلمهای ویدئویی خانوادگی، وجود پردازنده هایی با دو یا چهار هسته و شاید در آینده نزدیک با تعداد بیشتر، ضروری به نظر می رسد.

اما واقعاً چه تعداد هسته برای چنین استفاده هایی لازم است؟
کارشناسان می گویند: اگر کارکرد اصلی را وب گردی، تایپ و ایمیل در نظر بگیریم، یک پردازشگر دوآل کور (دو هسته ای) واقعاً کافی است. پردازشگر های دو هسته ای، به جای یک مغز، دو مغز یا سی پی یو ( CPU ) دارند. کمپانی اینتل علاوه بر پردازشگرهای تک هسته ای و دو هسته ای، نوع چهار هسته ای را نیز برای کارهای سنگین تر از قبیل ویرایش فیلمهای ویدئویی با کیفیت بالا یا بازیهای پیشرفته تر به فروش می رساند.

با اینهمه اگر دقت کنید پردازشگری با قدرت 1.3 تا 1.6 گیگاهرتز هم میتواند کافی باشد. زمانیکه شما ویدئویی را از سایت یوتیوب تماشا میکنید یا مشغول نگاه کردن به برنامه ای از تلویزیون آن لاین در یک شبکه هستید، گرچه کیفیت آن مانند یک تلویزیون معمولی نخواهد بود، اما قابل استفاده و ارزان تر است.

شرکت AMD در سایتش، بازدید کنندگان را به مقایسه قیمتهای انواع ریزپردازنده های تولید شده دعوت می کند: Phenom, Athlon, Turion. هر کدام از این انواع سرعتهای متفاوتی دارند بدین معنا که تراشه با چه سرعتی دستورالعمل داده شده را اجرا می کند.

در سایت شرکت Intel شما با 11 نوع محصول اصلی برای انتخاب مواجه می شوید که شامل Core 2 Extreme و Core 2 with Viiv technology و Core 2 Quad و Core 2 Duo و Pentium dual-core و Celeron می باشند و البته این نسخه ها تنها برای دسک تاپ است.

دلیلی که باعث شد این شرکتها به فکر ساخت پردازشگرهای چند هسته ای بیفتند این نبود که برای محاسبات نیاز به هسته بیشتری هست، بلکه به این خاطر بود که شرکتهای اینتل و ای.ام.دی قادر به افزودن فرکانس ها در یک پردازشگر با یک مغز نبودند.

قبل از اینکه این دو شرکت اقدام به ساخت پردازشگرهای چندهسته ای بنمایند، اول آزمایش کردند که ترانزیستورها - سوئیچ های بسیار کوچکی که با هم نیمه رساناها را می سازند- تا چه حد توانایی روشن و خاموش شدن را در جریان یک دستورمحاسباتی دارند.

اما هر چقدر که تراشه ها در فرکانس های بالاتری عمل می کنند، پردازشگر برق بیشتری مصرف می کند و مقدار زیادی حرارت در رایانه و لپ تاپ ها ایجاد می کند.

بنابراین امروزه کاربران انواع مختلفی از تک هسته ای و دو هسته ای را انتخاب می کنند ( شرکت AMD پردازشگری با سه مغز را نیز بفروش می رساند). قیمت یک رایانه با این پردازشگرها از مارک های مختلف امروز بین 300 دلار تا 4000 دلار (با قابلیت فوق العاده برای بازی های کامپیوتری) تغییر می کند.

با تنوعی که در بالا ذکر شد سازندگان PC مانند شرکت Dell و هولت پاکارد hp، و سازندگان پردازشگرها انواع و اقسام رایانه با سرعتهای متفاوت را در سه طبقه بندی اصلی قرار داده اند تا برای خریدار انتخاب ساده تر باشد.

چیزی که شما خریداری می کنید دارای ارزش گذاری خوب، بهتر و عالی است. برای کسانی که میخواهند وب گردی کنند، ویدئوی آن لاین ببینند، عکس و موسیقی ذخیره کنند، فیلم تماشا کنند، تایپ و ایمیل داشته باشند و در نهایت در هزینه صرفه جویی کنند، یک رایانه دو هسته ای ساخت AMD یا Intel مناسب خواهد بود.

اما پردازشگر چهار هسته ای در استفاده خانگی برای کسانی مفید است که برای مثال میخواهند ویدئوی های HD ویرایش کنند، یا میکس موسیقی را در خانه تمرین کنند و یا جزو کسانی هستند که خوره بازی کامپیوتری محسوب می شوند.
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
تکنولوژی دیسک سخت ( HARD DRIVE ) بر پایه پروسس موازی اطلاعات عمل می کنند و بدین معناست که اطلاعات به صورت بسته هایی به روشهاهی مختلف ( رندوم ) به باس اطلاعاتی فرستاده می شوند. اطلاعات از دیسک سخت در فاصله های زمانی کاملاً تصادفی می آیند و وارد باس اطلاعاتی شده و در نهایت به سمت مقصد نهایی می رود. IDE مخفف Integrated Drive Electronics می باشد همینطور که می دانید رابط IDE گاهی با عنوان ATAشناخته می شود که مخفف AT Attachment است.

این تکنولوژی از سال 1990 به عنوان استاندارد کامپیوترهای شخصی (PC ) برای هارد دیسک ها بوده است و این زمانی بود که تکنولوژی مذکور جای درایوهای ESDI و MFM را گرفت یعنی زمانی که هارد دیسک ها به طور متوسط حجمی معادل 200 مگا بایت داشتند. در سال 1990 اولین هارد دیسک یک گیگا بایتی وارد بازار شد و قیمتی برابر 200 دلار در بازار آمریکا داشت. از آن پس تا کنون IDE تکنولوژی مورد استفاده بوده زیرا هارددیسکها را با قیمت پایین در اختیار مصرف کننده قرار می داد، جای کمتری می گرفت و سرعت مناسبی داشت.

همتای IDE در آن زمان SCSI ( که مخفف Small Computer System Interface است) بود. SCSI کمی از IDE سریعتر است اما بسیار گرانتر است. به علاوه احتیاج به خرید یک آداپتر است SCSI که ارزان هم نیست. به عبارت دیگر IDE بازار هارد دیسکهای کامپیوتر های شخصی را در انحصار خود گرفت. آنطر که به نظر می رسد کارخانه های معتبر حداقل یک تا دو سال دیگر به تولید هارد دیسکهای با تکنولوژی IDE ادامه دهند.

هارد دیسکهای IDE از کابلهای ریبون پهنی استفاده می کنند که در داخل کامپیوتر بسیار به چشم می آیند و مرتب کردن این کابلها در داخل کامپیوتر خود هنری است.

تکنولوژی هارد دیسک های ساتا ( SATA ) بر اساس پردازش اطلاعات متوالی ( سریال ) است. یعنی انتقال اطلاعات از هارد دیسک به باس دیتا و در جهت عکس به طور منظم و در دور ه های زمانی مشخص انجام می گیرد.

هارد دیسکهای ساتا از کابلهای ریبون با پهنای کمتر استفاده می کنند که برای کسانی که آن را اسمبل می کنند راحت است. این کابلهای نازک دارای کانکتورهای بستداری هستند که کار کردن با آنها را ساده تر می کند.

هارد دیسکهای ساتا اطلاعات را با سرعت متوسط 150Mb بر ثانیه انتقال می دهند. اما مقاله های زیادی روی اینترنت در مورد هارد دیسکهای با سرعت 3Gb در ثانیه خواهید یافت.

_________________
زندگی سیبی است که باید گاز زد، با پوست!

دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
• به چه دلایلی از AMD Athlon 64 استفاده کنیم
• به کاربران خود این امگان را میدهد که زمان کمتری صرف مقابله با ویرسها کنیم. حمایت کردن از کامپیوترها بر علیه بعضی از ویروسهای خاص نظیر MS Blaster و Slammer .
• AMD Athlon 64 را انتخاب کنید تا یک سیستم حفاظت شده علیه ویروسها داشته باشید, از طریق Win XP SPS2 که در نیمه دوم سال 2004 وارد بازار میشود.
• لذت استفاده از کامپیوتر با صدای کم و مصرف پایین برق.
• AMD Athlon 64 را انتخاب کنید که در این پردازنده از فن آوری cool’n’quiet استفاده شده است.
• سیستمی بسازید که موجب کاهش گلوگاهها شود و موجب افزایش پهنای باند داده ها شود یا اینکه بتوانید به راحتی و بهتر چندین برنامه را اجرا کرده و بتوانید تجربه فوق العاده از اجرای برنامه های چند رسانه ای داشته باشید.
• AMD Athlon 64 را انتخاب کنید زیرا در این پردازنده از فن آوری Hyper Transport استفاده شده است.
• باعث کاهش تاخیر در حافظه و بهبود عملکرد مخصوصا در برنامه هایی که نیاز به حافظه زیاد دارند, نظیر بازیهای 3-بعدی و برنامه های رسانه ای digital میشود.
• AMD Athlon 64 را انتخاب کنید که از حافظه کنترل کننده تلفیقی DDR استفاده میکنند.
• باعث افزایش عملکرد در بسیاری از برنامه ها مخصوصا برنامه هایی نظیر برنامه های رسانه ای digital و ذخیره سازی حجم زیادی حافظه میشود.
• AMD Athlon 64 را انتخاب کنید که دارای مقدار بالایی از حافظه Cash میباشد.
• برای ویرایش وترکیب کردن و رمزگشایی فایلهای صوتی و تصویری با کیفیت عالی و در زمان کوتاه.
• AMD Athlon 64 را انتخاب کنید که از فن آوری 3D now و دستورات SSE استفاده می کند.
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
فن آوری 3D Now! وسازگاری با SSE2 که روی پردازندة AMD Athlon 64 وجود دارد راه کارهای زیادی را برای اجرای برنامه های چندین رساته ای فراهم می آورد و کارآیی فوق العاده ای برای نرم افزارهای Video , Audio و برنامه های عکاسی بوجود می آورد وبرای عملکرد غالب و برتر بر روی انیترنت پردازندة AMD Athlon 64 موجب ترکیب دسترسی سریع به حافظه و اتصالات I/O جهت اینکه کاملاً مطمئن شویم که کاربران نهایی بتوانند از مزایای اتصالات broad band برای استفاده در برنامه های صوتی، تصویری، و بازی های کامپیوتری online استفاده کنند. آمادگی برای آینده 64 bit: این پردازنده یعنی Athlon 64 برای افرادی طراحی شده است که دوست دارند در فن آوری پیش گام باشند و نیز برای کسانی که به کامپیوترهای خود جهت سرگرم شدن، مطلع بودن و اتصال داشتن نیاز دارند. سیستم هایی که بر اساس AMD Athlon 64 کار می کنند قادر هستند که کارآیی بالاتر بوجود بیاورند و نیازهای برنامه های سرگرم کننده و امروزی و آینده را نیز برطرف کنند. با فن آوری AMD 64 پردازندة AMD Athlon 64 قادر است که کاملاً با نرم افزارهای امروزی سازگار باشد در حالیکه انتقال از پردازش 32 به 64 را نیز به راحتی میسر می سازد او می تواند این دو برنامه را بطور همزمان با شفافیت و کارایی بالا برروی یک platfrom اجرا کنند. فن آوری AMD 64 تجربه های پردازش cinematic و توانایی های جدیدی را بوجود می آورد. بعلاوه موجب افزایش عملکرد نیز می گردد. AMD 64 به کاربران اجازه می دهد که از ابداعات جدید نظیر real- time encryption ، بازی های Life- Like ، جلوه های گرافیکی با کیفیت بالا و ویرایش های audio و video استفاده کنند. با داشتن یک کامپیوتر شخصی که پردازندة برتر دارد ازسرمایه خود حفاظت کنید. پردازندة AMD Athlon پیشرفته ترین پردازنده کامپیوترهای شخصی می باشند. فن آوری های بکارگرفته شده در این پردازنده عبارتند از :  فن آوری AMD 64 که باعث دوبرابر کردن تعداد ثبات های پردازنده می شود که باعث افزایش آدرس پذیری حافظه به میزان باور نکردنی می شود.  بهبود دستورات مولتی مدیا و حمایت از فن آوری SSE2 , 3d Now  استفاده از 1600 MHz bus که از فن آوری Hyper Transport و استفاده از پهنای باند مه پهنای پردازنده به سیستم می باشد.  یک کنترل گر تلفیقی حافظه با پهنای باندبه میزان و سازگاری با PC 3200 ، PC 2190 ,PC 2700 یا PC 1600 DDR SD RAM  بیشترین میزان Cache در روی Die کامپیوتر به میزان 1 Mg حافظه L2) که جهت سریعتر کردن دسترسی حافظه و کاهش کلوگاهای نیز موجب می گردد.  اجرای برنامه های 32-bit به نرم افزارهای کامپیوترهای شخصی امروزی این توانایی را می دهد که کارایی فوق العاده ای داشته باشد در حالیکه انتقال به 64 را به راحتی میسر می سازد. ترکیب این ابداعات موجب می شود که برای کاربران عملکرد بالایی داشته باشند و انعطاف پذیری بالایی را نیز داشته باشند. کاربران می توانند کارایی بالایی در برنامه های امروزی داشته باشند وبدون اینکه نیاز به تغییر یا تعویض سخت افزای داشته باشیم با نرم افزارهای نسل بعدی کار کنیم. برای مصرف کنندگان تجاری، باعث افزایش طول عمر سیستم می شود و انتقال ساده فن آوری را میسر می سازد و کاهش هزینه مالکیت را نیز موجب می گردد. خرید با اطمینان: پردازندة AMD Athlon 64 تنها پردازنده ای X86 است که توانایی کارکردن بالاتر از حد خود نیز دارد. پردازندة AMD Athlon 64 قابلیت سازگاری windows XP و ده ها هزار برنامه های دیگر که افراد در سرتاسر جهان هر روز از آن استفاده می کنند این پردازنده حدود 100 جایزه بین المللی بدست آورده است. پردازنده AMD Athlon 64 به سطح جدیدی از پردازش دست یافته که این امر را از طریق توانایی در پردازش 64 bit بدست آورده است. AMD در سال 1969 تاسیس گردیده است و بیش از 640 میلیون پردازنده کامپیوتر شخصی به سرتاسر دنیا ارسال کرده است کاربران می توانند به سازگاری و انعطاف پذیری پردازنده های AMD Athlon 64 اعتماد کنند. و پردازنده هایی که توسط این شرکت تولید می شوند تحت آزمایشات زیادی را قرار می گیرندتا اینکه کاملاً از سازگاری آنها با 2000, windows NT, windows ME, win 98, Microsoft windows XP همچنین Linux و سایر سیستم عامل های دیگر نیز مطمئن گردند. AMD با مایکروسافت و سایر شرکت ها همکاری نزدیک دارد. تا بتواند سازگاری بیشتری بین پردازنده ها (سخت افزار) و نرم افزار بوجود بیاورند و به این ترتیب باعث استفاده بهینه از فن آوری AMD 64 شوند، AMD مقادیر زیادی بودجه صرف توسعه وتحقیق درجهت افزایش کیفیت و عملکرد محصولات خود می کند. واحد تحقیق , توسعه و بازاریابی آلبالو کامپیوتر
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
گام اساسی در جهت تکامل پردازش گرهای شخصی با معرفی پردازندة AMD Athlon برداشته شده است. نگاه کلی بر روی پردازندة AMD Athlon 64 پردازندة AMD Athlon 64 اولین پردازنده ای است که سازگاری پردازش 64 bit را دارد. AMD Athlon با فن آوری AMD 64 کار می کند، که این فن آوری انقلابی در صنعت کامپیوتر می باشدو قادر است که برنامه های 32 bit را با حداکثر سرعت اجرا کند در حالیکه قابلیت کارکرد بسیار بالا با برنامه های 64 bit نسل بعدی را نیز دارد. سیستم عامل های پیشرفته 64 برای AMD 64 توسط Turbo Linux , SUSE, Read Hat , Microsoft، معرفی شده اند و این نرم افزارهای فقط بر روی پردازنده هایی که قابلیت پردازش bit 64 دارند کار می کند. با معرفی پردازندة AMD, AMD Athlon 64 برای کاربران این امکان را می دهد که نیازهای محاسبات خودرا با سرعت بالا انجام دهند، بعنوان اولین پردازنده کامپیوتر شخصی که قابلیت کارکردن با فن آوری AMD 64 را دارد. پردازنده AMD Athlon 64 موجب بوجود آمدن عملکرد بالا برروی نرم افزارهای امروزی می باشد و آمادگی کامل برای پردازش با برنامه های 64 bit آینده را نیز خواهد داشت. با این فن آوری کاربران می توانند با توانایی های محاسباتی 64 bit آینده داشته باشند به این ترتیب به راحتی می توانند با برنامه های کنونی سازگاری داشته باشند و فرآیند انتقال از پردازش 32 به 64 bit را نیز راحت تر انجام دهند. عملکرد و کارآیی بالا بر روی نرم افزارهای امروزی: انقلابی که در ساختار پردازندة AMD Athlon 64 بوجود آمده است موجب می شود که عملکرد بسیار بالا برود و موجب شودکه میزان پردازش بالا برود و موجب شود که یک کارایی دیجیتال بسیار بیشتری داشته باشیم. موجب فن آوری موجبHyper Transport افزایش عملکرد بالاتر می گردد و اینکار را با حذف کارگاههای I/O افزایش پهنای باند سیستم و کاهش تاخیر در سیستم را موجب می گردد. تلفیقی حافظه داشته DDR دسترسی سریعتر به حافظه باشیم که این کار را از طریق دسترسی سریع و مستقیم پردازنده به حافظه ی اصلی میسر می سازد. در نتیجه، مصرف کنندگان نهایی می توانند به سرعت برنامه ها را اجرا کنند و برنامه های چند رسانه ای را نیز به راحتی اجرا کنند.
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
خلاصه ای در مورد پردازندة AMD Athlon 64FX : پردازندة AMD Athlon 64FX بهترین دارنة موجود در دنیای کامپیوتر است. نگاه کلی به پردازنده AMD Athlon64FX : پردزندة AMD Athlon 64FX دارای فرآوری هایی پردازنده ها می باشد و موجب می شود که یک عملکرد بسیار بالا و بی جهت در پردازش بوجود بیاورد. پردازندة AMD Athlon 64FX با فن آوری AMD 64FX کار می کمند، این فن آوری جدید همانند انقلابی در صنعت می باشد که قادر است برنامه های را با حداکثر کارایی و سرعت اجرا کند در حالیکه قادر است با نسل جدید نرم افزارهای نیز کار کند. AMD 64 موجب متلاشی کردن موانع موجود بر سر راه نرم افزارهای پیشرفته که نیاز به فن آوری AMD 64 دارند می شود و نیز موجب می شود که پردازنده کارآیی چشمیگری داشته باشد. افراد مشتاق به قدرت زیاد، افراد علاقمند به بازی های کامپیوتری می توانند از پتانسیل کامل فن آوری AMD 64 استفاده کنند در ضمن اینکه می توانند از کار با نرم افزارهای 32 bit نیز لذت ببرند. فن آوری برتر: پردازنده AMD 64 تنها پردازنده ای است که قابلیت سازگاری با windows 64 bit را دارا می باشد و پیشرفته ترین پردازنده موجود در دنیا می باشد. و دارای تعدادی ویژگی خاص می باشد ساختار AMD 64 موجب دو برابر شدن تعداد ثبات های عمومی و SSE/ SSE2 برای عملکرد بهتر می شود و موجب پردازش بصورت Multimedia با فن آوری 3Dnow professional و SSE2 می گردد. فن آوری Hyper transport موجب افزایش عملکرد کلی سیستم می شود و این کار را از طریق کاهش گلوگاههای I/O ، افزایش پهنای باند سیستم کاهش تاخیر سیستم انجام می دهد.
یک کنترل گر حافظه تلفیقی DDR همراه با یک حافظه DDR استاندارد موجب بوجود آمدن پهنای تا 6.4 GB در ثانیه میگردد و موجب کاهش قابل ملاحظه‌ای در تاخیر حافظه می گردد و نیز باعث عملکرد برای اکثر برنامه ها می شود. پردازنده AMD Athlon 64 FX موجب تقویت بزرگترین cache موجود در صنعت کامپیوتر و نیز موجب عملکرد بالا cache در حافظه سیستم های کامپیوترهای شخصی می شود را موجب افزایش عملکرد و کارآیی برای بسیاری از برنامه ها می گردد و مخصوصاً برنامه های عظیم و فشرده تغیر در نحوة پردازش: پردازندة AMD Athlon 64 FX برای سخت ترین نرم افزارهای برای کامپیوترهای شخصی طراحی شده است و موجب شده است که توانایی های کامپیوتر امروزی به سطح جدیدی از عملکرد و پتانسیل پردازش برسد. اجرای بازی ها: بازی کامپیوتری که برای AMD 64 طراحی شده است می تواند تعداد زیادی از حافظه را برای مشخصه های مختلف ، حالت های لغت از حروف در اختیار داشته باشد. حافظه بزرگ فیزیکی و حافظه هوشمند جهت مدیریت پردازنده AMD Athlon 64 FX تا بتواند عملکرد عالی داشته باشد و نیز بتواند به سطح جدیدی از کیف یت اجرای بازی داشته باشد. بازی های کامپیوتری بصورت multi-palyer و سه بعدی هستند می توانند با کیفیت عالی و با جزئیات بسیار دقیق و متحیر کننده به میزان بسیار زیادی رشد کنند. توسعه بازی های کامپیوتری و تغییرات آنها AMD 64 ظرفیت حافظه زیادی ارائه می دهد و سایر تغییرات و بهبودهایی که در ساختار جهت افزایش سرعت و افزایش سرعت ترجمه کردن، توسعه حالت های مختلف 3D مدیریت اموال می گردد. این روند که در جهت راضی کردن کاربران می باشد می تواند باعث شود که تکنولوژی برای بازی سازان کامپیوتری بوجود بیاید و بازی های جدید بوجود باید. بازیهایی که بصورت multi playerو نرم افزارهایpeer to peer که با یک seyer مرکزی کار می کنند می توانند کاربران زیادتر را در محیط های فیزیکی بزرگتری جا بدهند.
با پردازنده AMD Athlon 64 قدرت cpu بیشتری برای همگون سازی اتصالات شبکه در دسترس خواهد بود. Digital content creation : برنامه های AMD 64 می توانند حافظه فیزیکی زیادتری داشته باشند و از پردازش 64 bit بیشتری جهت اداره کردن تصویرهای بزرگ محتویات صوتی و تصویری پیچیده را اداره کنند. با استفاده فن آوری AMD 64 می توان بسیاری از کارهای فنی و تخصصی را بر روی کامپیوترهای desktop انجام داد نظیر برنامه های طراحی، برنامه‌های فنی و مهندسی، برنامه های همگون سازی و برنامه های علمی.
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
 افتخار می کند که قسمتی از این تیم موفق باشد و سعی می کند با تلاش و وقف بیشتر سعی می کند که موانع تکنیکی را به نحو احسن برطرف کنند. نیروی پیش برنده در موفقیت در این رابطه در بکار گیری از فن آوری پیشرفته AMD می باشد. AMD تیم فراری را با در اختیار گذاشتن کامپیوترهای شخصی که با پردازنده های workstetion هایی که با پردازنده AMD Athlon64,AMD Opteron,AMD Athlon64FXکمک میکند. Henri Richard به گفته مدیر مسئول فروش و بازاریابی نتایج امروز یک مثال کامل از کار تیمی می باشد و از اینکه جزیی از این تیم هستم بسیار خرسند و مفتخر هستم. AMD و Ferrari هر دو نظر یکسانی درارتباط با پیشرفت و تکامل دارند و یا اینکه فراری در بالاترین سطح کاری خود قرار دارد باز هم سعی می کند از ما راه حل های بهتر در جهت تکامل کار خود از ما بخواهد . در AMD ما براساس نیازهای مشتریان خودمان انجام فعالیت می کنیم و این امر بسیار عالی است که فراری از AMD در جهت بر طرف کردن نیازهای فنی خود استفاده می کند. و ما سعی می کنیم که همواره خودمان را به سمت تکامل بکشانیم. شب قبل از برنده شدن مسابقه شوماخر و باریکلو در جلسه خبری حضور یافتند و از اینکه AMD حمایت خود را تا 2006 ادامه داده است اظهار خوشحالی کردند. AMD یکی از کلیدی ترین حمایت کنندگان Ferrari است که حمایت خود را از این شرکت تا 2006 تمدید کرده است در این جلسة خبری بهمراه دو رانندة فراری، Jean todt رئیس، مدیر فنی Rage Brown رئیس طراحان Rory Byrne و طراح موتور Paole Martinelli حضور داشتند.
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
 سعی می کند که عملکرد را با حرکت پذیری ادغام کند و از پردازنده های جدید برای نوتبوک های سبک و باریک بکار برد. شرکت fujitsu نوت بوک هایی را ارائه می دهد که از پردازنده جدیدموبایل Athlon که از برق کمتری استفاده می کند. کالیفرنیا 17/ March, 2004 AMD امروز اعلام کرد که سری جدیدپردازندة موبایل که مصرف برق کمتری دارند در نوت بوکهای سبک خود بکار می گیرد. و بدین طریق به ارائه کیفیت فوق العاده در پردازش و مصرف کم انرژی و موجب می گردد و نیز می توانند از راه حل های نیز برای کاربران استفاده کنند. AMD سعی می کند که با استفاده از فن آوری یشرفته در اختیار کاربران خود قرار بدهد. این مطلب را Merty seyer معاون بخش ریز پردازنده های AMD عنوان کرده است. با پردازنده های کم مصرف ما سازندگان کامپیوتر می توانند عملکرد بالاتری بدست بیاورند. در بازار آمریکای شمالی، فوجیتسو اعلام کرده است که نوت بوک های 52000 خود را به روز خواهد کرد و مدل های جدید براساس پردازنده های AMD Athlon و پردزنده 2100 خواهد بود. کاربران ما از عملکرد فوق العاده بالا را با قابلیت جابجا پذیری فوق العاده همراه با مشتری پسند بودن کامیوترهای 52000 تجربه خواهند کرد. این مطلب را معاون بخش مارتیک نوجیستر کامپیوتر اعلام کرده است. AMD موفقیت تیم Ferrari را تبریک گفت: شوماخر و باریکلو بترتیب عناوین اول و دوم را در اولین مسابقه فصل بدست آوردند. ملبورن، استرالیا- March 7 , 2004 تیم فراری که توسط شرکت AMD حمایت می شود یک رکورد تازه ای که آن شش بار قهرمانی در مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک بار برنده شدن در مسابقات اتومبیلرانی در ملبورن استرالیا تبریک گفت. هم تیمی شوماخر، باریکلو در این مسابقه دوم شد تا اینکه قدرت تمام و کامل تیم فراری در آغاز سال 2004 برهمگان معلوم شود. هنر و استعداد این دو راننده را نبایستی که دست کم گرفته شود، اما برد این دو تحت تاثیر کار تیمی می باشد و هر دو راننده بعد از مسابقه اعلام کردند که این یک تیم بی نظیر است و از اینکه قسمتی از این تیم هستند بسیار مفتخر هستند. ماشین تولید شده بسیار فوق العاده است و ما خودمان نیز همدیگر را برای رسیدن به اهداف بالاتر ترغیب می کنیم.
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
AMD قصد دارد در سال آینده حقیقتاً مقیاس پذیری معماری Opteron خود را با فراهم کردن پلتفرم هایی با پشتیبانی از پیکر بندی های حداکثر ۳۲ سوکتی به نمایش بگذارد که واقعاً مقیاس پذیری معماری AMD Direct Connect را نشان می دهد. پشتیبانی از مجازی سازی ، موضوع متداول دیگری برای معماری های در حال ظهور AMD است. اما این امر هم چندان تعجب آور نیست.

هنگامی که فیل هستر به اهداف آینده معماری AMD اشاره می کرد، تنها مثالی که برای توسعه FPU در AMD ۶۴ آورد، ایده معرفی توسعه هایی بود که به رندرکردن سه بعدی شتاب می دهند.

بیشتر روی مدل های کاربردی مانند رندرینگ سه بعدی متمرکز خواهند بود هستر با اشاره به استفاده از توسعه های معماری AMD ۶۴ ، بیان کرد که ممکن است طراحی های آینده چندهسته ای بتوانند با هسته های همه منظوره، تقریباً مانند سخت افزارهای ویژه رفتار کنند.

اما او از اظهار نظر در مورد استفاده از سخت افزارهای ویژه مشابه SPE موجود در پردازنده های Cell، در ریزپردازنده های آینده AMD، خودداری کرد.

ما تا حدودی با نظر هستر درباره این موضوع موافقیم زیرا او از یک دیدگاه بسیار نرم افزاری این پرسش را پاسخ داد. نرم افزارها درحال حاضر نیازمند سخت افزار ویژه نیستند، بلکه به هسته های همه منظوره با کارایی بالا نیاز دارند که به طور بالقوه برخی دستورالعمل های ویژه برنامه های کاربردی را نیز داشته باشند

بدیهی است همچنان که ریزپردازنده های AMD سریع تر، قدرتمندتر و گسترده تر می شوند اتصالات سریعتر ( HyperTransport ۴.۰ ) و گذرگاه های حافظه سریع تر ( DDR۴/FBD۲) نیز لازمند.

هستر مجدداً بر تصمیم AMD برای تولید یک معماری ریزپردازنده ویژه کامپیوترهای موبایل در آینده تأکید کرد. یعنی همان کاری که اینتل با Pentium M انجام داد. AMD به احتمال زیاد هنوز سال ها با یک محصول قابل عرضه فاصله دارد. اما تیمهای طراحی در حال حاضر در مرحله تعریف ویژگیهای پروژه قرار دارند.

بنابراین با آنکه امروزه Turion ۶۴ چیزی جز یک Athlon ۶۴ تغییر نام یافته و با یک پروسه تولید اصلاح شده نیست، اما پشتیبانی مستمری از Turion ۶۴برای تبدیل شدن آن به یک محصول بسیار متفاوت تر از مدل دسکتاپ آن وجود دارد.

ما همچنین از عقیده فیل در مورد محدود کننده های ولتاژ مبتنی بر CMOS درون پردازنده، مشابه آنچه اینتل چند ماه پیش در IDF به نمایش گذاشت، سوال کردیم.

با کمال تعجب دیدیم که فیل آن را بسیار گران قیمت توصیف کرد و گفت که تخصص مورد نیاز برای تولید محدود کننده های ولتاژ در CMOS بسیار متفاوت از دانش تولید ریزپردازنده است و به همین دلیل کار خیلی آسانی نیست.

بنابراین، گرچه فیل هستر به طور کامل آنرا به عنوان یک گزینه رد نکرد، ولی برخلاف اینتل خود را نسبت به آن شیفته و علاقمند نشان نداد. اینتل پیشاپیش در IDF استدلال هستر در این مورد را رد کرد. با این گفته که وقتی بتوان محدودکننده ولتاژ را در سیلیکون قرار داد، می توان با تولید انبوه آن و مقیاس پذیری مرتبط با قانون مور، هزینه ها را کاهش داد.

با آن که دیدن ایده هایی از مسیر آینده AMD خوشایند بود، هستر در مورد جزئیات چیز زیادی به ما ارائه نکرد. ما چنین احساس کردیم که او از ارائه بسیاری از اطلاعات خودداری میکند. یعنی همان کاری که در موارد زیادی عادت AMD بوده است. از سوی دیگر، محصولات AMD بسیار رقابتی هستند، و ریز معماری نسل جدید اینتل تا نیمه دوم سال آینده عرضه نخواهد شد. این مدت، زمان زیادی است تا AMD روی موفقیت معماری های Athlon ۶۴ و Opteron تکیه کند و حتی فرصت بیش از اندازه ای است تا AMD در مورد آن چه خواهد آمد، اطلاعات دقیق تری به ما بدهد.

در واقع آن چه ما متوجه شدیم این است که: به استثنای برخی بروزرسانی های جزئی و انتقال به DDR۲، ریز معماری Athlon ۶۴ در تمام سال ۲۰۰۵ بدون تغییر مانده است.
---------------------------------
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
تشریح معماری نسل جدید پردازنده هایAMD

AMD با عرضه نسخه دوهسته ای پردازنده های مذکور گام بزرگی در زمینه تولید پردازنده های سریع تر برداشته است. اما در این پردازنده ها نیز از همان معماری پردازنده های تک هسته ای استفاده شده است

پس از موفقیت پردازنده های Athlon ۶۴ و Opteron بسیاری از کارشناسان و علاقمندان دنیای ریزپردازنده ها در انتظار معرفی نسل جدید پردازنده های شرکت AMD هستند. AMD با عرضه نسخه دوهسته ای پردازنده های مذکور گام بزرگی در زمینه تولید پردازنده های سریعتر برداشته است.

اما در این پردازنده ها نیز از همان معماری پردازنده های تک هسته ای استفاده شده است. با این وجود <فیل هستر> به عنوان یکی از مدیران ارشد AMD، به نوعی برخی از ویژگیهای معماری آینده پردازندههای این شرکت را بیان کرده است که ماحصل آن را در نوشتار حاضر می خوانید

از زمانی که اینتل معماری ریزپردازنده های نسل جدید خود را چند ماه پیش در کنفرانس IDF ارائه کرد، تاکنون به طور غیرمعمولی ساکت مانده است. AMD براین باور است که لازم نیست آنها در مورد یک معماری جدید صحبت کنند. زیرا اینتل تنها سعی دارد خود را به معماری فعلی AMD برساند.

با این حال، از نظر ما مسئله به این صورت است: AMD در حال حاضر مزیت آشکاری دارد و به دلایل متعدد، جایگاه آن در بازار چندان تغییری نکرده است. اینتل می تواند با یک محصول رقابتی تر، کار را برایAMD بسیار دشوارتر کند، که به عقیده ما حتی دلیل محکم تری است که AMD بهترین گام خود را به جلو بردارد

بدون توجه به آنچه که AMD به نظر ما باید انجام دهد، حقیقت این است که ما چیز زیادی از آنچه آنها قصد دارند انجام دهند، حتی پیش از IDF، نشنیده ایم. با فیل هستر، مدیرارشد جدید تکنولوژی درAMD صحبت کنیم.

فیل مقدمه مختصری را درباره معماری آینده ریزپردازنده های AMD بیان کرد، که توجه ما را جلب نمود.

زیرا قول داد به پرسشهای ما که مدت زیادی آنها را در ذهن داشتیم، پاسخ دهد. خود مقدمه، بیشتر یک پرسش و پاسخ بود تا یک اشاره کلی به برنامه های AMD برای مقابله با جدیدترین محصولات اینتل. با اینحال، تنها اطلاعات مشخص و عینی ای که ما به دست آوردیم، جدولی بود که نشان دهنده معماری فعلی AMD است.یعنی، آنچه که به زودی خواهد آمد و آنچه در آینده شاهد آن خواهیم بود.

توجه داشته باشید که ستون "اکنون" کمی از آنچه به زودی خواهد آمد را در بر دارد که عمدتاً پشتیبانی ازDDR ۲ می باشد. همانطور که قبلاً هم اشاره کرده ایم، پشتیبانی از DDR۲ از سال آینده و برای Athlon ۶۴ آغاز خواهد شد، دسکتاپ و Socket F (پین۱۲۰۷) برای سرورها. توجه کنید که با وجود شباهت سوکتM۲ و سوکت K۸ اولیه، M۲ با Opteron های فعلی و Athlon ۶۴ های قدیمی از لحاظ پین ها سازگار نخواهد بود.
ستون "آینده نزدیک" به ویژگیهایی اشاره دارد که ممکن است از دوازده ماه آینده رفته رفته ظاهر شوند. اما به وضوح آیتم هایی مانند DDR ۳ در سال آینده عرضه نخواهند شد.

هر دو ستون "آینده نزدیک" و "اهداف آینده" توسعه مجموعه دستورالعملهای AMD ۶۴ را فهرست کرده اند که در معماریهای AMD ارائه خواهند شد. ایده موجود در توسعه های MD۶۴ ISA بهبود عملکرد در برنامه های کاربردی خاص است. بسیار شبیه آنچه SSE۲، SSE و SSE۳ در گذشته انجام داده اند

جای تعجب نیست که صحبت از معماری چندهسته ای در ردیف بعدی قرار دارد. هر چند سیستمهای دسکتاپ تا آینده قابل پیش بینی غالباً دو هسته*ای باقی خواهند ماند. AMD اغلب از یک Opteron چهار هسته ای صحبت کرده است و ما انتظار داریم اولین نمونه های آن را قطعاً در زمان آمدن پردازنده های نانومتری مشاهده کنیم. هر چندAMD از اظهار نظر در مورد این که آیا ما یک Opteron چهارهسته ای نانومتری را نیز خواهیم دید یا نه، خودداری کرده است.
دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
X