AMD به طرز فجیعی از اینتل در تمام تست‌ها باخته است! حتی در بسیاری از تست‌ها قوی‌ترین پردازنده آن نتوانست بالاتر از Q6600 بایستد. ممکن است شما بگویید در سیستم اینتل از حافظه‌های DDR3 استفاده شده است.

ولی وقتی AMD تلاشی در جهت قرار دادن آخرین فناوری‌ها در محصولات خود نمی‌کند، دیگران چه گناهی کرده‌اند که باید معطل این شرکت شوند؟ برای جواب دادن به این سؤال سری هم به تست‌های سایت TomsHardware می‌زنیم که در هر دو سیستم AMD و اینتل از حافظه‌های DDR2 استفاده کرده است. جالب است Phenom در برخی از موارد از مدل‌های قدیمی‌تر خود عقب می‌ماند.

فعلاً خرید Phenom چندان به صرفه نیست. مگر این‌که با قیمت‌هایی پایین‌تر از Q6600 عرضه شود. البته این اختلاف قیمت باید در حدی باشد تا بتواند خریداران را راضی به خرید کند.


AMD به کجا چنین آهسته؟

با عرضه Phenom و با صحبت‌های زیادی که در مورد آن می‌شد، همه انتظار داشتند این شرکت به وسیله آن موفقیت‌های Athlon64 را تکرار کند و انتقام خود را از اینتل بگیرد.

به خصوص این‌که پردازنده‌های چهار هسته‌ای جدید اینتل قیمت بالایی داشتند و تقریباً همه هم موافق بودند که Q6600 که به قول AMD یک چهار هسته‌ای واقعی نیست، از پس Phenomها بر نخواهد آمد.

ولی نتایج برعکس آن را نشان داد. Phenom تقریباً در تمام تست‌ها شکست خورد. آیا این پایان راه برای AMD است؟ هنوز همه چیز قطعی نیست.

چهار هسته‌ای‌های رده بالای اینتل هنوز قیمت بالایی دارند و AMD هنوز مدل‌های Phenom FX را نیز به بازار نداده است که بتوان با نگاهی به آن‌ها بتوان گفت آیا AMD می‌تواند حریف اینتل شود یا خیر.

البته اگر AMD استراتژی قیمتی همانند سری‌های Athlon X2 را ادامه دهد، یعنی مدل‌های چهار هسته‌ای با قیمت پایین تولید کند، شاید بتواند در این رده حرفی برای گفتن داشته باشد.

ولی فعلاً که همه جا صحبت از باخت AMD است.

دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
X