یکی از معضلاتی که AMD برای کاربران ایجاد می‌کند، تغییر مداوم سوکت پردازنده‌ها است. به طوری که کاربران برای استفاده از نسل جدید پردازنده‌های این شرکت مجبور به تغییر مادربورد خود هستند. امری که در مورد اینتل اتفاق نمی‌افتد.

البته اینتل هم برای نسل جدید پردازنده‌های خود چیپ‌ست‌های جدیدی تولید می‌کند، ولی در بسیاری موارد با به‌روزرسانی بایوس سیستم می‌توان از نسل‌های جدید پردازنده‌های اینتل روی چیپ‌ست‌های قدیمی‌تر هم استفاده کرد.

به هر صورت AMD برای استفاده از پردازنده‌های Phenom سوکت جدید +AM2 را معرفی کرده است که دو تغییر عمده نسبت به سوکت‌های AM2 کنونی دارد:

‌از HyperTransport 3.0 پشتیبانی می‌کند.
‌امکان تقسیم توان بین هسته پردازنده و کنترلر حافظه دارد.

خبر خوب برای دارندگان سوکت AM2 این است که سوکت +AM2 کاملاً سازگار با آن طراحی شده است. بدین معنی که امکان استفاده از پردازنده‌های AM2 روی آن و بالعکس وجود دارد.

البته مطمئناً در صورت استفاده از پردازنده‌های قدیمی‌تر روی سوکت جدید شما از امکانات جدید این سوکت‌ها نمی‌توانید استفاده کنید.

البته خبر بد هم این است که سوکت +AM2 از حافظه‌های DDR3 پشتیبانی نمی‌کند و برای این کار باید منتظر سوکت AM3 باشید.

پشتیبانی از DDR3 و پردازنده‌های جدید 45 نانومتری بر دوش AM3 قرار داده شده است که در سال 2009 خواهد آمد. البته اگر تا آن موقع DDR4 نیامده باشد.


چیپ‌ست‌های جدید و مرد عنکبوتی

AMD برای پردازنده‌های جدید چیپ‌ست‌های سری 790 را طراحی کرده است و پلتفرم جدیدی را هم با نامSpider معرفی کرد که در واقع شامل کامپیوتری می‌شود که از چیپ‌ست 790x، کارت گرافیک با پردازنده سری ATI Radeon HD3800 و پردازنده‌های Phenom سود می‌برد.گویا تب فیلم‌های اکشن و فروش زیاد آن‌ها این غول تراشه‌سازی را هم تحت تأثیر قرار داده است تا از نام‌هایی نزدیک به آن‌ها استفاده کند.

دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
X